Güncel

Ölümlere İzin Verme, Tutsaklara Sahip Çık!

Yaklaşık 15 aydır İmralı’da tecrit altında tutulan Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve anadilde savunmanın önündeki engellerin kaldırılması için başlatılan açlık grevine destek olmak için, İsviçre’nin Zürih kentinde 3 Kasım 2012 tarihinde oturma eylemi ve açlık grevi yapıldı.

İTİF, İGİF, İDHF,  ZH Halkevi,  Bir-Kar, PDA tarafından örgütlenen eylem, saat 10.00’da Helvetiaplatz’da başladı. Çadırın açıldığı eylemde, açlık grevine destek ve politik tutsaklara özgürlük çağrılarının olduğu önlükler giyildi.

Kurumlar adına ortak hazırlanan Türkçe ve Almanca bildiriler eylem boyunca dağıtılırken, aynı bildiriler mikrofondan defalarca okunarak kitleye duyarlılık çağrısı yapıldı. Eylemde geçmiş dönem açlık ve ölüm orucu deneyimleri de paylaşıldı. Çeşitli sloganların atıldığı eylem saat 15.00’de sona erdi.

Etkinliğe FEKAR da destek verirken,  eylem komitesinde yer alan İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu son anda eylemden çekildi. Kurum olarak çekilmesine rağmen Alevi derneğinde üye olan bazı duyarlı insanlar eyleme destek verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu