Manşet

Ölüme Karşı Sessizce Yürüdüler!

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) sürdürülen açlık grevlerinin kritik noktalara geldiğine dikkat çekmek için sessiz bir eylem gerçekleştirdi.

12 Ekim’de günü açlık grevine başlayan PKK ve PAJK dava tutsaklarının durumuna dikkat çekmek, buna kulak tıkayan devleti uyarmak ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapmak için  saat: 19.00’da Galatasaray Lisesi’nde bir araya gelen onlarca insan hakları savunucusu Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe geçmeden önce dernek adına kısa bir açıklama yapılarak, bu yürüyüşün sessiz bir tepki eylemi olduğuna dikkat çekilerek, “483 mahpus için, ölümlerini engellemek için yürüyeceğiz!” denildi.

Sessiz bir şekilde yürüyüşe başlayan kitlede zaman zaman “Direnen tutsaklara bin selam”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala!” sloganlarıyla sessizlik bozuldu.

“Hapishanede Ölüm Değil Çözüm İstiyor!”,  “Ölüm hapishanelerde tecrit yetkilileri nerede” dövizler taşıyan kitle, zılgıtlarla, alkışlarla Taksim Meydanı’na kadar yürüdü.

Meydanda İHD adına Zübeyde Tekin bir açıklama yaptı.

Onlarca tutsağın açlık grevinde olduğunu dile getiren Tekin, Ocak ve Şubat ayında tutsakların uyarı anlamında açlık grevleri yaptığını, koşullar değiştirilmezse eylemlerine devam edeceklerini duyurduğunu söyledi.

12 Eylül’den beri tutsakların açlık grevinde olduğunu fakat devletin buna kulaklarını kapattığını dile getiren Tekin, “Mahpusların 12 Eylül’den buna yana PKK ve PAJK süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinin talepleri vardı” diyerek talepleri şöyle sıraladı: “Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, anadilde savunma hakkı, asimilasyonların durdurulması ve müzakerelerin sağlıklı bir şekilde başlatılması”.

76 tutsağın durumunun kritikleştiğini belirten Tekin, “Devletten artık bir umudumuz yok ama tüm kamuoyunun, yoldaşlarımızın, dostlarımızın duyarlılık göstermesi çağrısı yapıyoruz!” şeklinde yaptığı çağrı ile eylem sonlandırıldı.

Yarın 12.30’da Bakırköy Hapishanesi önünde, saat 18.00’da Taksim’de eylemlerin devam edeceği duyurusu yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu