Kültür&Sanat

Şölen hazırlıkları değerlendirildi

“Güçlü bir final yeni bir başlangıç için” Umudu Tohumca Büyütüyoruz şöleni kapsamındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken İstanbul çalışma bölgelerinin faaliyetçileri şölen hazırlıklarını değerlendirme toplantısı yaptı.

14 Ekim günü 11 bölgeden ve bölgelerin çeşitli mahallelerinden katılımcıların olduğu toplantıda, şölen çalışmalarının geldiği son durum ve şölen gününe dair bazı konular tartışıldı.

İlk konuda 11 bölge ve bölgelere bağlı mahalleler çalışmaları ve önüne koyduğu hedefleri aktardı. Aktarımlarda açığa çıkan tablo çalışmaların tüm bölgelerde yoğun bir şekilde sürdüğü olurken, çalışmaların önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacağı ortaya çıktı.

Hemen her bölge, kendi bölgesinde bulunan mahallelerde afişleme, broşür dağıtımı gibi kitle faaliyetini yaptığı, aile, esnaf ziyaretleri yaptığı, bölgesinde bulunan çeşitli demokratik kurumları etkinliğe davet etmiş durumda.

Yine bunların yanı sıra bazı bölgelerde etkinliğe davet niteliğinde birçok noktaya pankart asıldığı, davetiye dağıtımlarının büyük oranda yapıldığı ortaya çıktı.

Yapılan kitle faaliyetinin yanı sıra tüm bu çalışmaların 12 Kasım ve onu takip eden günler açısından belirleyici olduğu vurgusunun öne çıktığı aktarımlarda, tartışmalarda şölen çalışmasının kitle ilişkisi açısından olumlu bir yerde durduğu belirtildi.

Doğru anda, doğru yerde, doğru tavır…

Çalışma tarzı ve yoğunluğu açısından olumlu bir tablonun olduğu toplantıda tartışılan bir diğer konu ise bu süreçte işleyen güncel politik sürece yeterli müdahalenin olmadığı, şölen çalışmasının işleyen politik süreç ile birlikte ele alınması gerekliliği vurgulandı.

Bu anlamıyla işleyen süreçte açığa çıkan, Suriye’ye saldırı, kentsel dönüşüm, Toplu İş İlişkileri Kanunu, işçi direnişleri vb. konularının çalışma içerisinde ele alınması, yapılan saldırılara refleks gösterilmesi gerekliliği ortaya konuldu.

Toplantının ikinci bölümünde ise şölen gününe dair çeşitli teknik işler tartışıldı. Otobüs ve salonda çeşitli görevlendirmelerin belirlendiği toplantıda, programa ve biten teknik işlere dair bilgilendirme de yapıldı.

Toplantıdan bazı gözlemler

*Toplantıya katılan herkes çalışmalarda halktan olumlu bir tepki aldığını belirtildi.

*Bir çok mahallede, mahalle halkının davetiye, broşür dağıtımına, afişlemeye katıldığı belirtildi.

*Kitlesel katılımların olduğu çalışmalarda verimin ve coşkunun arttığı belirtildi.

*Çalışma yürütülen bölgenin özgün koşulları ya da sorunlarına göre A/P araçlarının belirlenip uygulandığında çalışmanın veriminin arttığı vurgulandı.

*Birçok çalışma bölgesinde bir şekilde TKM ile tanışmış bu geleneği tanıyan bilen, bir çok kişi ile ilişki geliştirildiği belirtildi.

*Güncel süreçte yapılan saldırılara refleks geliştirme ve şölenin amaç-araç diyalektiğinin doğru kurgulanması gerektiği bu manada şölenin bir araç olduğu vurgusu yapıldı.

Son olarak; toplantıya katılan herkes de “umudu büyütmenin, umudu tohumca büyütmenin” coşkusu ve heyecanı vardı.

(Bir ÖG okuru)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu