GüncelManşet

Şölen binlerin coşkusuyla sürüyor

İstanbul: “Umudu Tohumca Büyütüyoruz” şiarıyla düzenlenen etkinlik başladı. Pınar Aydınlar, Şevval Sam, Moğollar, Mehmet Ekici ve Ateş Halk Dansları Topluluğu sahne alırken, Temel Demirer de “Ben sizleri bir yerlerden tanıyorum. Sizler Marks’ın, Mao’nun, Denizlerin, İbrahimlerin, 61 gündür hapishanede açlık greviyle direnenlerin yoldaşlarısınız” dedi.

İlk olarak açılış konuşması ve saygı duruşunun gerçekleşmesinin ardından Tohum Kültür Merkezi tarafından bir konuşma yapıldı. ATİK ve “Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu” tarafından gönderilen mesajın okunmasının ardından Pınar Aydınlar sahne aldı.

“Kırmızı gül” türküsünü seslendiren Aydınlar, yasaklanan bu türküyü söylemeye devam edeceğini belirterek, “Bir değil bin defa, inadına İbrahim Kaypakkaya” dedi.

 

“Sizler 61 gündür hapishanede direnenlerin yoldaşlarısınız”

Alkışlar arasında sahne alan Şevval Sam, “Hey gidi Karadeniz” ile konserine başladı. Kazım Koyuncu’nun resimlerinin sergilendiği türküler alkışlarla devam etti.

Şam’ın ardından sahneye bu kez Temel Demirer çıktı.

“Ben sizleri bir yerlerden tanıyorum. Sizler Marks’ın, Mao’nun, Denizlerin, İbrahimlerin, 61 gündür hapishanede açlık greviyle direnenlerin yoldaşlarısınız” diyen Demirer’in ardından Tutsak Partizanlar ve Tutsak YDG’liler tarafından gönderilen mesajlar alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde okundu.

Ardından sahneye Cahit Berkay çıktı. TKM’nin bu çalışmasını selamlayan Berkay, açlık grevlerine vurgu yaparak, “Özlediğimiz günleri, umarım barış dolu ve hep beraber yaşarız” dedi.

Hemen ardından Mehmet Ekici sahnedeydi. Ekici türkülerinin ardından açlık grevindeki tutsaklara selam yolladı.

 

“Duyarlılığımızı bu dört duvarla sınırlı kalmasın”

Şölene katılan Hey Tekstil, Darkmen ve THY işçileri ile Deri-İş, Yol-İş Sendika temsilcileri selamlandı. Selamlamaların ardından gerçekleşen sinevizyon alkışlarla “Silah kucağında kanlar içinde, doğrulmuş kalkıyor İbrahim yoldaş” türküsüyle sahneye çıkan İlkay Akkaya’ya binler alkışlar ve sloganlarla eşlik etti. Kaypakkkaya’nın türküsünü dillendirmenin kendisi için çok önemli olduğunu belirten Akkaya da açlık grevlerine değinerek, “Duyarlılığımızı bu dört duvarla sınırlı kalmasın. Bu şölenden ayrıldığımızda da duyarlılığımızı sürdürelim” çağrısında bulundu.

Akkaya’nın ardından gelen mesajlar okundu.

Ruhan Mavruk’un şiirleriyle devam eden şölende açlık grevlerini simgeleyen “61” yazılı tişörtlerle çıkan Agire Jiyan’ın konuşmaları ve türküleri ile salon alkışa kesti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu