Kültür&Sanat

Nürnberg’de tiyatro ve şiir akşamı

Nürnberg: 18 Ekim Cuma akşamı Villa Leon’da  80 civarında izleyicinin katıldığı ve beğenerek izlediği  “Umuda Tohum Ekelim” adlı tiyatro ve şiir etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik şiirin tarihsel misyonu ve etkileri içerikli açılış konuşması ile başladı.

Nürnberg’de 1 yıl önce kurulan Dialog der Kulturen e.V adlı derneğin düzenlediği ve Nürnberg Belediyesi Kültür Dairesi (KUF)’nin desteklediği tiyatro ve şiir akşamına Innsbruck’tan katılan Umuda Tohum adlı tiyatro grubu sergilediği oyun ve skeçlerle  izleyicileri düşündürdü ve güldürdü. Demokrasi, aşk ve ayna üçleminde oyunların sergilendiği tiyatro izleyicilerden alkış aldı.

Verilen aradan sonra ikinci bölümde Dialog der Kulturen e.V derneğinin üyeleri ve dostlarının katkılarıyla amatör ama içtenlikli bir şiir ve müzik dinletisi sergilendi. Şiir okumak üzere görev alan tüm insanlar sahnede topluca yer aldılar.

Ozan ve Ezgi adlı çocukların flüt çalarak göçmenlik konusunu işleyen Ich bin ein Baum mit zwei Stämmen şiiri ve sazı ile söylediği duygulu türkülerle Hüseyin izleyicilerden beğeni topladı.

Nazım Hikmet, Nihat Behram, Murathan Mungan, Sebahattin Ali, Ahmet Arif gibi  şairlerin eserlerinin seslendirildiği gecenin son bölümde Alman müzik grubunun devrimci şarkıları aksama coşku kattı.

 

[widgetkit id=355]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu