Güncel

İnsan Hakları haftası başladı

İstanbul: 64 yıl önce İnsan Hakları beyannemesi kabul edilmesine rağmen, dini inancı, siyasi görüşleri, cinsel yönelimi ve ırkı gibi birçok nedenden dolayı insan hakları ihlaline maruz kalanların sayısısı küçümsenmeyecek kadar çok. Türkiyede bu durumdan nasibini alan ülkelerden biri, buna örnek verecek olursak 2006 yılında idam cezası kaldırılmıştı, fakat yalnızca silahlı çatışmalarda ölen insan sayısı 1993-2011 yılları arasında 23 bin’ e yakın, yine 1993-2011 yılları arasında yaşamını yitiren sivillerin sayısı ise yaklaşık 2.500. Son 10 yılda yalnızca iş cineyetlerinde 10 bini aşkın kişi hayatını kaybetti, bu sayı son 11 ayda 895’e ulaştı.

Roboski örneğinde olduğu gibi toplu katliamlarda bunun cabası. Kadın cinayetleri, engellenebileceği halde devam eden çocuk ölümleri, Kayıp analarının çocuklarının yalnızca kemiklerini alabilmek için sürdürdükleri mücadele de Türkiye’nin insan hakları ihlali ayıplarından yalnızca bazıları.

Tüm bu ihlallere karşı insan hakları savunucuları bu haftanın “insan hakları haftası” olması nedeniyle bugün (10 Aralık) Sultanahmet parkında bir araya geldi. “Yapılan eylemde İHD’nin  basın açıklamasının ardından ” Kayıplar bulunsun, failler yargılansın.”, ” Anadil bölmez, tecrit öldürür.”, ” İnsanlık onuru işkenceyi yenecek.” gibi birçok slogan atıldı.

Eylem; “İnsan hakları haftası” olması nedeniyle 17 Aralık’a kadar çeşitli etkinliklerle eylemler devam edeceklerinin açıklamasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu