Güncel

İngiltere’deki Bütçe Kesintileri ve Göçmenlik Konulu Söyleşi‏

Londra: Londra Gezi Dayanışma Çadırı’nda 31 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşen söyleşiye SWP (Sosyalist İşçi Partisi)’den Mark Thomas katıldı.

Thomas, öncelikle Suriye’ye yönelik İngiltere başbakanı David Cameron’nun müdahale isteğinin parlamentoda 13 oyla kabul edilmemesinin üzerine bir açıklama yaptı ve bunun İngiltere tarihinde 18. Yüzyıldan bu yana bir ilk olduğunu dile getirdi. 2003 yılında Irak’a yapılan emperyalist müdahale sırasında gerçekleşen savaş karşıtı gösterilerin bugün için de önemli bir etki sağladığını dile getirdi. Ve bu sonuca göre Amerika’nın politik olarak yalnız bırakıldığını söyledi.

Daha sonra ülkede gerçekleşen kesintilere bu noktada yapılanlara ve yapılması gerekenlere değinen Thomas, özellikle “bedroom tax” olarak bilinen fazladan yatak odası olan ailelerden alınacak ekstra kiraya değindi ve ödeyemeyen çok yakında insanın zorla evlerinden çıkartılacağına, bu noktada çeşitli çalışmalar örgütlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Ekonomik durum nedeniyle göçmenlere daha da bir saldırıldığını belirten Mark Thomas, bu noktada yerli halk ile göçmen haklin bir araya gelmesinin önemine değindi.

Daha sonra katılımcıların katkı ve sorularıyla oldukça verimli bir söyleşi gerçekleştirilmiş oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu