Güncel

Newroz gözaltılarına 2. protesto

İstanbul: Gözaltıları protesto etmek amacıyla BDSP, DHF, Ekim Gençliği, Emek ve Özgürlük Cephesi, Partizan tarafından saat 12.00’de Beşiktaş Adliyesi önünde bir kez daha biraraya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Gözaltılar serbest bırakılsın”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” pankartları açan kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Newroz piroz be” sloganlarını haykırdı. Kurumlar adına açıklamayı İpek Olgun okudu.

Olgun, 10 Nisan günü fasişt TC devletinin, kapsamlı gözaltılarına yenilerinin eklendiğini ve 10 Nisan sabahı İstanbul’un çeşitli semtlerine birçok eve baskın düzenlendiğini adeta insan avına çıktığını, 18 Mart’ta Newroz’u kutlamak isteyen halka azgınca saldırdığını, yüzlerce kişiyi gözaltına aldığını ve BDP Arnavutköy İlçe yöneticisi Hacı Zenginin polis tarafından katledildiğini dile getirdi.

Olgun açıklamasına şöyle devam etti; “Bizler bu ülkenin devrimci ve ileri güçleri olarak, bu inanç ve kararlılıkla buradan bir kez daha haykırıyoruz; ne gözaltı terörü ne de zindanlar bizi yıkabilir! Faşist baskı ve devlet terörü Kürt ulusunun özgürlük mücadelesini ve bu topraklardaki devrimci mücadeleyi asla boğamayacak!

Açıklamaya gözaltında bulunan Bekir Sürücü’nün ve Deniz Aydın’nın aileleri de katılarak birer konuşma yaptı. Ayrıca dün adliyeye sevk edilerek savcılıktan serbest bırakılan DHF üyesi Kenan Ulaş ise gözaltında açlık grevi yaptıklarını, ancak 24 saat boyunca şeker ve su verilmediğini söyledi.

Ulaş, hastanede kendilerinden zorla tükürük örneği alındığını, vermek istemeyince yerlere yatırılarak darp edildiklerini anlattı. Açıklamada ÇHD adına da bir konuşma yapıldı. ÇHD üyesi Avukat Zeycan Balcı Şimşek, dosyada hiçbir delil bulunmadığını ve iddiaların görüntülere dayandığını söyledi.

Balcı, insanların sokakta yürürken görünmesinin delil olarak gösterildiğini belirtti. Balcı, her yıl kutlanan Newroz’un yasaklanmasına ve Newroz’a katılmanın suç sayılmasına tepki gösterdi. Balcı, zorla tükürük örneği alınması ve polis şiddeti nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını da bildirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu