Gençlik

Navê min Şerzan…

İstanbul: Bugün (17 Mayıs) akşam saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde buluşan HDK İstanbul Gençliği, 12 Mayıs 2010 yılında Muğla Üniversitesi’nde bir eylem sırasında polis kurşunuyla katledilen Kürt genci Şerzan Kurt’u andı.

Şehîd namirin” sloganları ile “Şerzan Kurt dijî, şehîd namirin” pankartı arkasında yürüyüşe geçen yüzlerce kişi, polis tarafından engellenmek istendiyse de “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile kararlı bir şekilde ilerleyen kitle yürüyüşünü sürdür.

Üzerinde Şerzan Kurt’un resimlerinin bulunduğu, “Şerzan Kurt ölümsüzdür. Berxwedan jiyane!” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde sık sık “Kürt halkına imha dayatılamaz”, “Ey şehîd riya te, riya me ye”, “Kurdistan goristan, ji bo faşîstan”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Yürüyüş boyunca polisin ortamı gerdiği görüldüğü eylemde çevik kuvvet yürüyüşe engel olmak için bir kez daha barikat kurdu. Ancak kitle sloganlarla yürüyüşüne devam etti.

Taksim Meydanı’nda yapılan eylemde basın metni Türkçe (Türkan Yıldız) ve Kürtçe (Deniz Sürgüt) okundu.

Yapılan açıklamada “Navê min Şerzan Kûrt. Ez 21 salî me. Û ez ê her tim ji we re ji 21 saliya xwe bibêjim. Erdal Erenê ku dî 17 saliya xwe de çawa emrêwî hate mezin kirin û pişt re hate deliqandin. Min hatim kûçeyê de bi derba dewletê li ser navê dewletê hatim kuştin. Niha li ber deriyê dadgehan firtikê dadê jî nîn e (İsmim Şerzan Kurt. Ve size hep 21 yaşımdan anlatacağım. 17 yaşındaki Erdal Eren’i yaşını bir gecede büyüterek astılar. Beni sokak ortasında devletin kurşunuyla, devletin adına vurdular. Şimdi mahkeme kapılarında adaletin kırıntılarına bile rastlayamıyorum)” denildi.

“Dewleta kujer dê hesap bide” denilerek bitirilen açıklamanın ardından HDK İstanbul milletvekili Levent Tüzel de bir konuşma yaptı. Eylem 18 Mayıs günü saat 13.00’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde Yeni Demokrat Gençlik ve Demokratik Yurtsever Gençlik tarafından gerçekleştirilecek Mayıs ayı şehitleri anmasının duyurusu ile sona erdi.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu