Dünya

Münih’te NSU davasında ATİF mitingi!

 H.Merkezi: Münih’te başlayan NSU davasının 42. Oturumu görüldüğünde (2 Ekim) ATiF’in (Almanya Türkiyeli işçiler Federasyonu) çağrısıyla mahkeme önünde eylem yapıldı.  Yapılan eylemle sloganlarla, açılan dövizlerle, pankartlarla ırkçılık protesto edilirken, faşist NSU çetelerinin katlettiği 9 göçmen anıldı.

 

Yoğun ilginin olduğu eylemde kitle sık sık “Faşist partiler ve örgütler kapatılsın”, “Alman Anayasayı koruma örgütü lağvedilsin”, “Faşizme ve ırkçılığa karşı omuz omuza”, “Alman devletinin faşist Nazi çetelerini koruma ve kollamalarına son verilsin” sloganlarını haykırdı.

 

Ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklaması Türkçe olarak Mahmut Özkan tarafından okundu. Özkan, ırkçılığın toplumları, halkları zehirlediğini, ırkçılığın faşizm olduğunu vurgulayarak başladı sözlerine. “Bugün burada sayımız azda olsa, insanlığın vicdanına sesleniyoruz. Dünyada ezilen milyarlarca insanin duygularını buradan dillendiriyoruz. Irkçılığa karsı durun. Nazi çetelerinin katliamlarına sessiz kalmayın. Katledilen ve hedefe konan insanlıktır. Dünyanın neresinde olursa olsun egemenler halkları birbirine düşürmek için milliyetçiliği körüklüyorlar” diyen Özkan, milliyetçiliğe, ırkçılığa karşı koymaları,  Alman devletinin kurumsal ırkçılığına karşı seslerini yükseltmeleri gerektiğini belirtti.

 

Özkan’ın ardından YDG  (Yeni Demokratik Gençlik ) Başkanı Mustafa Uçar davanın takipçileri olacağını vurgulayan bir konuşma yaptı.

 

Ardından ATİF bileşenleri üzerlerinde katledilenlerin resimlerinin olduğu tişörtlerle mahkeme salonuna girmek istedi ancak izin verilmedi.

 

Mahkemeden çıkan ATİF bileşenleri adına ATİF Başkanı Süleyman Gürcan mahkemenin göstermelik olarak yapıldığına vurgu yaparak, “Katil Beate Zschäpe’nin küstah tavırları Alman devletinin ayıbıdır. Alman Mahkemeleri burada bir tiyatro sergiliyor. Davada yargılanan katil sadece bir figürandır. Gerçek sorumlular ve devlet kurumlarında bu çetelere destek verenler açığa çıkarılmalıdır”

 

Gürcan, davanın takipçisi olacaklarını belirterek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu