Gençlik

MÜ’de faşist saldırıya tepki

Mersin: Mersin Üniversitesi’nde 3 Mayıs günü, “Türkçülük Günü”nü bahane eden faşistlerin polis-rektörlük işbirliği ile üniversitelilere saldırması ve 3 öğrencinin darp edilerek gözaltına alınması Mersin Üniversitesi’nde protesto edildi.

Üniversitelerine sahip çıkan üniversiteliler, yaşanan faşist saldırıları ve polis-rektörlük-sivil faşist işbirliğini kınayan bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Saat 12.00’da Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan üniversiteliler, yerleşkenin giriş kapısında Emek ve Demokrasi Güçleri ile birlikte ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Burada konuşan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Remzi Çiftçi, Mersin Üniversitesi’nin her Mayıs ayında bu tip olaylara sahne olduğunu ifade ederek, Mersin Üniversitesi yönetiminin yaşananlara çanak tuttuğunu belirtti.

Sivil faşistlerin üniversiteye girmesine izin veriliyor” diyen Çiftçi, kartlı giriş sistemine rağmen bunlara izin verildiğini söyledi.

Ardından öğrenciler adına açıklama yapan Duygu Kıskanç ise, 3 Mayıs tarihinde üniversiteden olmayan kişilerin hiçbir şekilde kontrol edilmeden yerleşke içerisine girmelerine izin verildiğine dikkat çekerek, “3 Mayıs günü düzenlemeye çalıştıkları Türkçülük bayramında, bu üniversitenin öğrencisi öznesi olan devrimci, ilerici, yurtsever ve demokrat öğrencilere faşistler tarafından saldırı düzenlenmiştir. Saldırı için geldikleri ise fırlattıkları, taş, sopa, demir, satır ve bıçaklardan anlaşılmaktadır. Mersin Üniversitesi yönetiminin üniversite güvenliğini kartlı geçiş sistemiyle ne denli sağlayabildiği, faşistlerin getirdikleri taş, sopa bıçak ve demirlerden bir kez daha ayyuka çıkmıştır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu