Manşet

Mısır’da Darbeciler Kana Doymuyor!(video-foto)

14 Ağustos’ta yüzlerce kişinin ordu tarafından katledilmesiyle sonuçlanan eylemin ardından devletin koyduğu sokağa çıkma yasağına rağmen meydanlar boşalmıyor, katliam sürüyor.

Müslüman Kardeşler taraftarları, Muhammed Mursi’nin ordu tarafından devrildiği 3 Temmuz’dan bu yana sokaklarda. Ordunun yaptığı katliamlara tepki olarak Müslüman Kardeşler’in çağrısıyla cuma günü toplanan kitle cuma namazının kılınacağı 28 camiden Ramses Meydanı’na yürüyeceğini duyurdu. Bu sırada namaz saatine kadar sokaklarda tanklar yoğun olarak dolaştı ve ordu sıkı kimlik kontrolleri yaptı.

İlk olarak İskenderiye’de Hakimler Kulübü’nün binası ateşe verildi. Aynı saatlerde Kahire’deki kitlesel yürüyüşler den biri Tanta’dan başladı. Yürüyüşün önü bir süre sonra kesildi ve gaz bombalarıyla ilk saldırı geldi. Burada polis beş kişiyi katletti. Yine, Nahda Meydanı’na yürümek isteyenlere de polis saldırdı.

“Mursi’yi de orduyu da istemiyoruz”

Eylemler, Müslüman Kardeşler’in çağrısıyla organize edilse de sistemle çelişkisi olan halk sokaklarda. İskenderiye’deki yürüyüşlerde halk, “Mursi’yi de orduyu da istemiyoruz” sloganlarını haykırdı. Mursi karşıtı halkın demokratik eylemlerini ve taleplerini ordu müdahalesiyle baltalayan darbecilerin yaptığı katliamları, kendisine muhalif olabilecek her türlü kitleye yönelttiği ve yönelteceği de bir gerçek.

Ölü ve yaralı sayıları artıyor

Dün Ramses Meydanı’nda ise toplanan kitlenin üzerine ordunun ateş açmasının ardından ölenlerin ve yaralananların sayıları sürekli arttı. Ordunun kamuoyuna açıkladığı verilere göre yalnızca dünkü saldırılarda 173 kişi yaşamını yitirdi. Ancak Müslüman Kardeşler katledilen insan sayısının 200’ün üzerinde olduğunu duyurdu.

Yaralılar ve ölülerle beraber kitle Ramses’te El Fetih Camii’ye sığındı. Dünden beri kitlenin saklandığı caminin kapısında bugünde ordunun kuşatması var.

Başkent Kahire dışında dün İskenderiye ve İsmailiye kentlerinden de ölü ve yaralılar vardı. Müslüman Kardeşler taraftarları sabaha kadar sokakları terk etmedi. Ordu yönetimi tüm Mısırlılardan sokağa çıkma yasağına uyması yönünde uyarısını yineledi. Müslüman Kardeşler ise taraftarlarına yaptığı çağrıda gösterilere devam etmeleri isteğinde bulundu.

1004 gözaltı

Mısır İçişleri Bakanlığı, aynı gün 1004 “Müslüman Kardeşler unsurunun” gözaltına alındığını duyurdu. Bakanlığa göre Kahire’de 558 kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler ve Mısır yönetimi çatışmalar sırasında birbirlerini suçlayan açıklamalar yaptı. Müslüman Kardeşler tarafından yapılan açıklamalarda “Müslüman öldürenler Müslüman olamaz. Müslümanların en büyük gücü barışıl eylemleridir” derken, İçişleri Bakanlığı örgüt mensuplarının karakolları ele geçirmeye çalıştığını, saldırıların püskürtüldüğünü öne sürdü.

El Fetih Camii’de silah sesleri duyuluyor.

Camide mahsur kalan TRT muhabiri Metin Turan’ın öğlen saatlerinde geçtiği habere göre, içeriye gaz bombası atıldı. Görgü tanıkları iki tarafın da ateş açtığını belirtiyor.

El Cezire televizyonu, El Fetih Camii’nden silah sesleri geldiği sırasında içerideki bir kadınla cep telefonundan konuştu. Kadın, “Burada hiç kimse güvende değil. Caminin içinde ateş açıyorlar” dedi.

 

 

[widgetkit id=293]

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=-KqRf1fR2NI{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=SAHKoOEgoXg{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=LQS8a-dhiBQ{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu