GüncelManşet

(video) Mısır’da da “Durmak yok, yola devam”

H. Merkezi: Kahire Adiviyye Meydanı’nda Müslüman Kardeşler’in başlattığı gösterilere askeriyenin ateş açması üzerine yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Mısır’ın genelinde yapılan Mursi yönelik haklı gösterileri referans alarak “halk indirmeden önce biz indirelim” mantığıyla hareket eden Mısır Yüksek Askeri Konseyi, Muhammed Mursi’yi darbe yöntemiyle indirdikten sonra şimdide kendine karşı olanları hedef alıyor. Ordu destekli hükümete karşı gösteriler Müslüman kardeşlerin çağrı yapması üzerine artarak devam ediyor.

( 26 Temmuz) Cuma namazı sonrası yoğunlaşan ve gece geç saatlere kadar devam eden gösterilerin düzenlendiği kentlerden İskenderiye’de en az beş kişi öldü. Şubra mahallesinde çatışmada 10’dan fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi darbe hükümeti tarafından, Mübarek karşıtı gösteriler sırasında işlediği öne sürülen suçlar nedeniyle 15 gün boyunca sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

Yeni operasyon söylemleri

Müslüman Kardeşler’e yönelik 3 Temmuz da başlayan askeri darbe katliamlarla devam ediyor. Şimdiye kadar eylemlerde polisi açtığı ateş sonucu 200 den fazla insanın öldüğü, 4 bini aşkın yaralının olduğu söyleniyor. En son 27 Temmuz cumartesi günü polis, 70 ten fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan silahlı müdahalede bulundu. Bütün bunlarla yetinilmeyip gösterileri bitirmek için kapsamlı operasyon başlatacağını söyleyen Mısır İçişleri Bakanı General Muhammed İbrahim; “meydandakileri uyarıyoruz, meydanı zorla boşaltmak istemiyoruz” diyerek ileri günlerde yaşanacakların planlarının da yapıldığını kamuoyuna duyurmuş bulunuyor.

Müslüman Kardeşlerin halk düşmanı, faşist niteliğinin olması, ordunun mitinglere katılan yüz binlerin üzerine ateş açmasını sessiz kalmayı, haklı, mazur görmeyi gerektirmez. Müslüman Kardeşler desteklenmeden mitinglerde uygulanan polis ve asker vahşeti, katliamları kınanmalıdır.

Askeriyenin darbe yapması halk için değildir, çünkü hiçbir darbe halkın yararına olmamıştır. Mısır halk Mübarek döneminde de Mursi döneminde de ezilen ve baskı gören kesim oldu. Şimdi ve daha sonrasında da görüleceği gibi halkın talepleri yerine getirilmediği müddetçe halkın isyanı devam eder ve edecektir.

Erdoğan’ın İki Yüzü

Öte yandan Müslüman Kardeşlere akıl hocalığıyla övünen Erdoğan’ın Mısır’da yaşanan katliamı kınayıp, darbeyi protesto ederek demokrasi havariliğine soyunması kendisine hiç yakışmamaktadır. Mısır için demokrasi isteyen Erdoğan, devam eden Taksim Gezi isyanında özgürlük isteyenlere düşmanca davranmıştır. Mısır’da katliamı “kınayan” Erdoğan’ın polisi gezi eylemleri sırasında 5 kişinin hayatına kast etmiş, on binlerce insanı işkenceden geçirmiş, binlerce insanın gözaltına almış, yüzlerce insanı tutuklamıştır. Erdoğan’ın Türkiye’de yaptığını şu anda Mısırda Ordu yapmaktadır. Mısırda ordu Erdoğan’ın halka yönelik saldırılar anlamında dilinden düşürmediği “Durmak yok yola devam” sloganıyla hareket etmektedir.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=f9YCfVUNRig&feature=c4-overview&list=UUWFEQBbmxiBnrH-MWJCwt6w{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu