Güncel

Mısır halkına destek yürüyüşü

Samsun’da Emek ve Demokrasi Güçleri, Mısır halkına destek için 30 Temmuz Salı günü yürüyüş düzenlendi. Samsun Öğretmenevi önünde toplanan kitle ellerinde, “Mısır’daki Katliamları Kınıyoruz. Ne Mursi, Ne Sisi Mısır Halkının Yanındayız” yazılı pankart taşıyarak Çiftlik Caddesi üzerinden Süleymaniye Geçidi’ne yürüdü.

Basın açıklamasını okuyan Samsun Devrimci 78’liler Derneği Başkanı ve aynı zamanda HDK Yürütmesi’nden Erdem Avcı, Mısır’da Mübarek’e karşı ayaklanan Mısır halkının bu kez de Mursi yönetimine karşı ayaklandığını hatırlattı, “Ordunun gerçekleştirdiği darbe devrimi, halktan çalmak olmuştur. Devrimi ABD’nin yörüngesine sürüklemek amacına hizmet etmiştir” dedi.

 

“Darbe halkın mücadelesine ket vurmak için”

Devrimi çalan darbecilerin Mısır halkının meşru talepleriyle ilgisi yoktur” diyen Avcı, şöyle konuştu:
Generaller kendi çıkarlarını korumak, Amerikan işbirlikçisi devlet aygıtını yaşatmak için darbe yapmıştır. Darbe halkın yükselen mücadelesine ket vurmuş, hedefinden saptırmıştır. AKP’nin darbeye karşı çıkışının esas sebebi, Mursi iktidarını kendine benzetmesidir. Çözüm Mısır halkının devrimi ileriye götürecek öncülüğünde ve kararlılığındadır. Gezi’den Tahrir’e halklarımızın özgürlük mücadelesi boy vermeye devam edecektir.

Polisin yığınak yaptığı eylemde “Gezi’den Tahrir’e mücadeleye devam“, “Mısır halkı yalnız değildir”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

 

Samsun’dan bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu