Güncel

Mezar taşlarına tahammülsüzlük!

H.Merkezi: Gerillaların cansız bedenlerine bile saldıran devlet bu defa mezar taşlarını söktü.

Bingöl’ün Ilıcalar Beldesi’nde 8 Şubat 2012’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren Haşim Kaya’nın (Mahir Başkale) Başkale’ye (Elbaq) Açıkağıl (Haynawa) Köyü’nde bulunan mezarı, Çamlık (Klêgom) Karakolu’na bağlı askerlerin hedefi oldu.

Askerler, Haşim Kaya’nın (Mahir Başkale) mezar taşını söktü.  Mezar taşına bile tahammül edemeyen askerlerin yaptıklarının açıklamasını ise mezar taşında ismin önünde “Şehit” yazıyor olması.

Yaşanan bu olaya tepki gösteren Haşim Kaya’nın kardeşi Naci Kaya ve amcasının oğlu Harun Kaya askerler tarafından gözaltına alındı.

25 Kasım günü yaşanan bu olayı duyan  BDP’li yetkililer köye giderek HPG gerillası Haşim Kaya’nın akrabası  Remzi Kaya ile görüştü.

Remzi Kaya olayı anlatarak; “Sabah Harun ve Naci’yi gözaltına alıp karakola götürdüler. Karakolda kendilerine gidip mezar taşını kırarak, mezarı yıkacaksınız demişler. ‘Harun’da biz mezarı yıkmayacağız, biz ailece yaptık o mezarı’ deyince. Askeri yetkililer ise ‘siz mezarlığı yaptınız ama neden cenazeyi daha defnetmeden götürüp evde eline kına yaktınız’ gibi sorular yöneltmiş” dedi.

Yaşanan tartışmanın ardında gözaltına alınan Haşim Kaya’nın kardeşi Naci Kaya ve amcasının oğlu Harun Kaya savcılığa çıkartılarak serbest bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu