GüncelManşet

(Yenilendi) (Video) Mersin’de polis kitleye saldırdı

20 Haziran günü 17.30’da Forum AVM’nin önünde, hem Gezi sürecini hem de Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’e gelişini protesto etmek için yaklaşık 3000 kişilik bir kitle toplandı. Toplanan kitleye polis anonslar yapmaya başladı. Özellikle şimdiye kadar Mersin’de yapılan hiçbir eyleme müdahale etmediklerine vurgu yapan polis, hoşgörüyü artık kitleden beklediklerini dile getirdi. Ayrıca kitlenin içinde provokatörler ve marjinaller bulunduğunu söylediğinde kitle alkışlar ve ıslıklarla yapılan anonsu protesto etti.

 

Kitlenin üzerine plastik mermiler sıkıldı

Forum’da KİPA’ya kadar yürümek isteyen kitlenin önüne çevik kuvvet polisleri barikat oluşturdu. Bu esnada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kahrolsun faşist diktatörlük”, “Emekçiye değil tecavüzcülere barikat” sloganları atıldı. Yürüyüşe başlayan kitleye polis jop, tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle ile kitleye hedef alarak saldırdı. Bu esnada yaralananlar olurken, kitle barikatı yarabilmesine rağmen gaz dolayısıyla geri çekildi. Ardından polisle yapılan görüşmeler sonucunda yürüyüşe izin verilmeyeceğinin öğrenilmesi üzerine kitle tekrardan barikata yüklendi. Polis bu sefer daha da saldırgan bir tutum sergiledi ve toplam 6 kişi yaralandı, 8 kişi gözaltına alındı.

 

Polis, kendi vahşetini duyuranlara da saldırıyor

Kitlenin tekrardan geri çekilmesinin ardından gelen CHP milletvekillerinin polise plastik mermilerle ve gazlarla neden saldırdıklarını sorması üzerine polisin tüm yaptıklarını inkâr etmesi dikkat çekiciydi. Konuya dair sunulan kanıtlar üzerine polisin gerginliği artarken kitleyi abluka altına aldı.

Bu esnada hem bir gün önce çadırlara baskın sırasında hem de bu esnada polisin yerel ve özgür basına saldırgan tutumu dikkat çekiciydi. Gezi’den çekilmiş polis dehşetini gösteren dövizleri yırtmaya çalışmaları da basına olan tahammülsüzlüğün en önemli kanıtıydı.

Daha sonra kitle bir yandan yaralıları hastaneye gönderirken, diğer yandan da marşlar okuyup sloganlar attı.

Saat 23.00’e kadar bekleyişini sürdüren kitle, yapılan basın açıklamasının ardından, bir sonraki güne yani 21 Haziran’ Pozcu Bahçelievler Postanesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş yapmak üzere randevulaştı.

 

[widgetkit id=201]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=xMZ_dq1T5gQ{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu