GüncelManşet

(Yenilendi) Mersin’de Gezi operasyonu

Mersin’de Gezi Parkı eylemlerine katılan çok sayıda kişinin evine sabah saatlerinde polis baskını yapıldı. Yapılan ev baskınlarında SDP üyesi Ahmet Argiş, Anarşist Platform üyesi Ayhan Yerdem, TÖPG üyesi Dilara Alagöz ve Barış Perçem,Deniz Sonuvar, Muhittin Turan Turgut, Hatice Aydoğan gözaltına alındı.

Baskınlar üzerine karakol önünde bilgi almak için bekleyen Ali Sesal, Harun Nebi Yıldız da gözaltına alındı. 

Öğrenci Kolektifleri üyesi Erdi Çalışkan, Halkevleri Yaz Okulu öğrencilerinin önünde darp edilerek gözaltına alındı. Çalışkan ile birlikte gözaltı sayısı 11′e yükseldi.

Polisin elindeki listede Burak Erdem Özdemir’in bulunduğu, ancak gözaltına alınmadığı öğrenilirken, Avukat Onur Kale’nin de listede adının geçtiği ancak gözaltı işlemi yapılmayıp ifadeye çağrılacağı belirtildi.

Ayrıca polisin elinde 45 kişilik bir liste olduğu bilgisi ulaştı.

Yapılan ev baskınlarının gerekçesi olarak Akdeniz Olimpiyatları’nın kapanış etkinlikleri sırasında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet” , “polise ve görevli memura mukavemet ve yaralama” , “bilerek ve isteyerek yangın çıkarma ve kundaklama” iddiaları gösteriliyor.

Mersin’de 30 Haziran’da düzenlenen Akdeniz Olimpiyatları’nın açılış törenindeki polis saldırısını protesto edenlere polis saldırmış, onlarca kişi yaralanırken 6 kişi de gözaltına alınmıştı.

Dosyada gizlilik kararı olduğu için avukatlara polisin listesi hakkında bilgi verilmiyor. Avukatlara, savcılık tarafından gerekli bilginin verileceği ifade edildi.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu