Güncel

Mersin’de Gezi eylemine polis saldırdı

Mersin: Mersin’de bir süredir devam eden forumların ardından 30 Haziran için yürüyüş kararı alınmıştı. Yürüyüş için Forum önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik kitlenin içinde “7 Renk” LGBT örgütü de yerini aldı.

Eyleme destek için gelen Ertuğrul Kürkçü’nün yaptığı konuşmanın ardından yaklaşık 1 saat süren söyleşi yapıldı. Yürüyüşü başlatan kitlenin önüne Çevik Kuvvet polisleri barikat kurdu. Burada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Diren Lice Mersin seninle” sloganları atan kitle barikatın açılmaması üzerine Forum’un arka tarafından yürümeye karar verdi. Burada da barikatla karşılaşan kitle demokratik, anayasal yürüyüş hakkını kullanmak üzere kol kola girerek barikatı yarmaya çalıştı. Polisin plastik mermi, cop, gaz bombalı sert saldırısıyla karşılaşan kitle daha sonra taş, şişe atarak saldırıya karşılık verdi. Çöp konteynırları ve sandalyelerden barikatlar oluşturup yakan kitle sloganlarını burada da haykırdı.

Saldırının ardından 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ikisi TOMA’nın önünde otururken, bir diğeri de 34 HL 6391 plakalı sivil bir araç tarafından kaçırılarak alındı. Ayrıca 2’si gazeteci toplam 16 kişi yaralandı. Yaralıların çoğu plastik mermiyle zarar görürken astım hastası bir kişi de kriz geçirdi. Gazdan etkilenenlerin yardım için girdikleri mağaza çalışanları da kitleye yardımcı olmaya çalıştı.

Eylemin ardından kitle, Foru önünde tekrar toplanarak saldırıyı protesto eden konuşmalar yaptı. Gözaltına alınanları takip etmek üzere kendi aralarında heyet oluşturan kitle, ertesi gün buluşmak üzere ayrıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu