Güncel

Mersin Uyuma Direnişe Sahip Çık!

Mersin: Mersin Emek ve Barış Platformu, Mersin Cemevi Semah Ekibi ve  Diren Mersin’in ortak örgütlediği, “Mersin Uyuma Direnişe Sahip Çık!” yürüyüşü bugün Ciğerci Apo önü ve yan sokağında kitlenin toplanması ile başladı. Toplanma yerinde sık sık “Her yer Mamak, her yer direniş”, “Diren Mamak Mersin seninle”, “Diren ODTÜ, Mersin seninle” sloganları atıldı.

Kitle buradan Barış Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiği sırada çevik kuvvet polisleri, yürüyüşün yapılacağı sokağı, arkadan ve önden olmak üzere iki taraftan da kapatarak kitleyi ablukaya aldı. Yapılan baskıya karşı öfkelenen kitle, “Baskılar bizi yıldıramaz”“Emekçiye değil çetelere barikat”“Diren Mamak, Mersin seninle”“Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganları atarak polis barikatının açılmasını bekledi. Kitlenin kararlı duruşunun üzerine polis barikatı açmak zorunda kaldı.

 

Cami cemevi prot. mersin 2“Direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını atarak yürüyüşe kaldığı yerden devam eden kitle, Barış meydanına kadar oldukça coşkulu biçimde tamamladı yürüyüşünü.

Barış Meydanı’nda ilk olarak Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına KESK Mersin şubesi dönem sözcüsü İmam Özdemir tarafından yapılan açıklamada; hükümetin yaşadığı Eylül sendromunun sonucunda kitleye tehdit ve gözdağı verildiği belirtildi. Ayrıca bu sendromun, ODTÜ öğrencileri ve mahalle halkına saldırıya dönüştüğü vurgulandı. Açıklamada; “AKP’nin asimilasyon politikalarına karşı çıkanlar, üç gündür gazlarla bombalanıyorlar. Halk bu sayede sindirilmeye çalışılıyor” denildi.

 

Cami cemevi prot. mersin 3Cami-cem evinin, bir asimilasyon politikası olduğunu söyleyen Özdemir; “Aleviler, devletten ekonomik bir şey talep etmiyor, aksine devletin kirli paralarıyla ibadet etmek istemiyorlar. Onlar statü ve anayasal hak istiyor” dedi. 

Saldırıların kabul edilemeyeceğini söyleyen Özdemir, son olarak devletin -içte ve dışta-savaş politikasını da eleştirdi.

 

Daha sonra Alevi-Bektaşi Dernekleri genel başkanı Doğan Demir açıklama yaptı. Demir:” Cumhuriyet hükümetleri döneminde, her zaman yok sayılma ve ötekileştirme politikaları vardı ve devam ediyor. Tuzluçayır, ilk değildi ve son da olmayacak. Ülkemizde yaşayan yirmi milyon aleviye saldırılar devam edecek” dedi.

 

Cami cemevi prot. mersin 4Bu durumun sadece AKP’nin değil, köklü bir politikanın ürünü olduğunu dile getiren Demir; Alevileri tanımadan, statü vermeden yapılan cemevinin, minaresiz bir cami olacağını söyledi. İzzettin Doğan’ı kast ederek “İçimizdeki Hızır Paşalara karşı mücadele edeceğiz” diyen Demir; önümüzdeki süreçte bu politikayı AİHM’e taşıyarak ve mitingler yaparak protesto etmeye devam edeceklerini duyurdu.

 

“İnanca saygı, düşünceye özgürlük” sloganlarının atıldığı eylem, kitle tarafından sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu