Kadın

Mersin Kadın Platformu Başbakan’ı Protesto Etti

Mersin: Mersin Kadın Platformu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Sezaryene karşıyım. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı” açıklamasını protesto etti.

Öğle saatlerinde Taş Bina ö nünde toplanan platform üyeleri, Başbakan Erdoğan’ın kürtaj ve sezaryene ilişkin açıklamasına tepkilerini sloganlarla dile getirdi.

Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışmanlık Merkezi Sosyologu Menice Ürün, kadınların insanlık tarihi boyunca kadın doğurganlığını denetleme, beden sömürüsünü meşrulaştırma söylemlerine karşı kadın özgürlük şiarından ve mücadelelerinden asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Ürün, yaşamın her alanında kadınların politik, ekonomik, sosyal ve kültürel özgürlük mücadelesini her türlü bedele rağmen sürdüreceklerini ifade etti.

Kadın kimliği üzerinden yürüyen zihniyetin karşısında olacaklarının altını çizen Ürün, “Karakollarda kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze göz yumdunuz. Her gün ortalama beş kadının öldürülmesine göz yumdunuz. Döneminizde yüzde bin dört yüz artan kadın cinayetlerini önlemediniz. Biz kadınlar, dün olduğu gibi bugün de bedenimize, kimliğimize, kültürümüze ve dilimize yönelik her türlü hiçleştirici ve tahakkümcü eril zihniyetinize karşı mücadelemizi sürdüreceğiz“.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu