Güncel

Mêrdîn’de baba-kızı kim infaz etti?

H. Merkezi: Mêrdîn’in Nisêbîn İlçesi’ne bağlı Akarsu Beldesi İlkadım Köyü’nde çobanlık yapan İsmail Akın ile 10 yaşındaki kızı Elif Akın, 26 Mart günü jandarma karakoluna 1.5 kilometre uzaklıkta yakın mesafeden ateş edilmesi sonucu katledildi. Baba-Kız 27 Mart’ta (dün) son yolculuklarına uğurlandı.

Mardin Hastanesi Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsilerin ardından cenazeler iki ambulansla İlkadım Köyü’ne doğru onlarca araçlık konvoyla köye doğru yola çıkarıldı. Cenaze konvoyu Akarsu Beldesi’nden geçtiği sırada kent adeta dondu. Yol güzergâhına çıkan bütün yurttaşlar saygı duruşunda bulunarak, cenaze konvoyunun geçişine kadar esas duruşta bekledi. Kahvelerden çıkan onlarca yurttaş da bu duruma eşlik ederken, evlerinden çıkan kadınlar ise gözyaşlarına hakim olamadı.

Cenaze konvoyu İlkadım Köyü’ne vardığında ise, ağıtlar köyün etrafını çevreleyen dağlarda yankılandı. Kadınlar uzun süre ağıtlar yakarken, köyün erkekleri ise gözyaşlarına boğuldu.

Köyde ağıtlar ve gözyaşları adeta birbirine karıştı. Baba ve kızın cenazeleri köy mezarlığına getirildi. Köy mezarlığında baba ve kızı yan yana gömüldü.

Cenaze töreninde konuşan BDP Mêrdîn İl Eşbaşkanı Sihem Elveren Alp, bu katliamın Roboski’den ayrı tutulmaması gerektiğini ifade ederek, “Bu zihniyet bu katilleri bulmadıkça, bu faillere ceza vermedikçe şaibe altında kalacaklardır” dedi.

Newroz’da Kürt halkının serhıldanının intikamı alınmıştır burada” diyen Alp, küçücük çocuğun kafasına suikast silahıyla ateş edildiğini söyledi.

Alp, Elif’i kendi elleriyle yıkadığını belirterek, şunları söyledi: “Ben bunu yapanların insan olabileceklerini hatta canlı olabileceklerine inanmak istemiyorum. Roboski’den daha kirli, Roboski’den daha çirkin, Roboski’den daha acımasız bir katliamla karşı karşıyayız. 1990’lı yıllara Kürt halkına yaşatmak istiyorlarsa, bu halk bu tür katliamlara bu tür yönelimlere karnı toktur. Hiçbir şey bu halkı taleplerinden, özgürlük sevdasından ve iradesinden alıkoyamayacaktır. Kürt halkının şahsında Akın ailesinin başı sağolsun. Bu katliamın failleri ortaya çıkarılmazsa şayet AKP Hükümeti ve devleti şaibe altında kalacaktır.

İsmail Akın’ın kardeşi Süleyman Akın ise, bu katliamın büyük bir vahşet olduğunu belirterek, “Eğer Türkiye devleti bunu açığa çıkarmaz ise kafamızda soru işaretleri bırakacaktır. Faili meçhul cinayetleri ortaya çıkarmaması durumunda kimin bu olayda parmağı olduğu ortaya çıkacaktır. AKP Hükümeti, faili meçhul cinayetlerin üzerinde durmasını istiyoruz. Ve bunu ortaya çıkarması gerekiyor. Bu olayı aydınlatmazsa bizim kafamızda kimin bu olayı gerçekleştirdi netleşecektir. Kürt halkına teşekkür ediyoruz, bizi sahiplendiği için” dedi. (DİHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu