Güncel

Menemen Forumu: “Gezi Tutsaklarına özgürlük”

İzmir: Menemen Forumu “Gezi tutsaklarına özgürlük” şiarıyla bir etkinlik düzenledi.
Menemen Uğur Mumcu Parkında saat 20.00’da toplanan Menemen Forum bileşenleri Gezi Direnişi’nde tutsak düşenlerle dayanışmak amacıyla bir dayanışma etkinliği düzenledi.

Etkinlikte ilk olarak Alevi Yol Kültür Derneği Bağlama Korosu “Yarınlara selam olsun” ezgisiyle yerini aldı. Bağlama korosunun bir kaç ezgisinden sonra Gezi Direnişi’nde şehit düşenler adına saygı duruşu yapıldı. Daha sonra Bağlama korosu türkülerine devam etti.
Etkinlik sırasında yapılan konuşmada İzmir’in Gezi Direnişi sırasında ortaya koyduğu mücadele anlatılarak direniş sırasında tutsak düşen arkadaşların sesi olmaya ve onların mücadelesine devam edileceği vurgulanarak şehit düşenlerin asla unutulmayacağı belirtildi.

Okunan şiirlerle güzel bir şiir dinletisi yapıldıktan sonra Gezi Tutsaklarından Soner İnanç’ın ablası bir konuşması yaptı. Konuşmasında kardeşiyle ve diğer tüm Gezi Tutsaklarıyla gurur duyduğunu dile getirdi. Bu sırada “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” şeklinde sloganlar atıldı.
Ayrıca etkinlikte Rojova halkına selam gönderilerek Rojova halkının yalnız olmadığı vurgulandı.
Ardından Duvara karşı Tiyatro Toplululu ” Umut kimde” oyununu Gezi’ye uyarlayarak sahneledi. Oyun oldukça ilgi topladı. oyunun ardından Kırıklar’dan Gezi Tutsaklarının gönderdiği mektup okundu. Tutsaklar devletin Gezi’den sonra gözaltı, tutuklama ve baskılarla halkı sindirmeye çalıştığı ancak bunun artık mümkün olmadığının altı çizildi.
Etkinlikte sahne alan İzmir Müzisyenler Derneği türkülerini, marşlarını kitle ile birlikte okudu. dernek 31 Mayıs’tan bu yana halkla birlikte alanlarda olduğu, bu halkın barikatlar arkasından devlete iyi bir ders verdiğini dile getirdi. Dernek ayrıca Gezi’de şehit düşenlerin ailelerini de ziyaret ettiklerini, ailelerin kendilerinden çocuklarının kavgasını yürütmelerini istediklerini sözlerine ekledi.
Gece geç saatlere kadar söylenen marşların ardından etkinlik “Bu daha başlangış mücadeleye devam” “Her yer Taksim her yer direniş”,“Anaların öfkesi katilleri boğacak!”, “Rojava halkı yalnız değildir!”, sloganlarıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu