GüncelManşet

(Video) Medeni Son Yolculuğuna Uğurlandı

H.Merkezi: Amed Lice’de askerler tarafından vurularak öldürülen Medeni Yıldırım son yolculuğuna uğurlandı.

Lice’nin Kayacık köyünde yapımı devam eden karakol inşaatını protesto etmek amacıyla yapılan eylemde askerler tarafından açılan ateş sonucu Medeni Yıldırım yaşamını yitirmiş yedi kişi de yaralanmıştı.

Amed’e getirilen Yıldırım’ın cenazesi sabah saatlerinde hastane morgundan alınarak Bayramoğlu camisine getirildi. Burada kılınan namazın ardından 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın cenazesi binlerce insanın katılığı bir yürüyüşle Yeniköy Mezarlığına götürüldü.

Yürüyüş boyunca kitlenin öfkesi dikkat çekerken, “Erdoğan şaşırma, bizi dağa taşırma“, “Lice isyandır PKK’ye selamdır“, “Biji Serok Apo“, “PKK halktır halk burada“, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. PKK, KCK ve Abdullah Öcalan’ın resimlerinin taşındığı eylemde “Barış Şehidi Ölümsüzdür” yazılı pankart açıldı. Yıldırım’ın PKK bayrağına sarılan naaşı HPG gerillalarının defnedildiği alanda toprağa verildi. Defin işleminin ardından demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Törende konuşan Yıldırım’ın ağabeyi Fesih Yıldırım, amcası Adnan Yıldırım’ın da 3 Haziran 1994 tarihinde faili meçhul bir şekilde katledildiğini hatırlattı.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak da AKP hükümetine seslenerek şöyle konuştu: “Bunu kabullenmek mümkün değil. Bunu bize sağduyu çağrısı yapın diyenlere buradan cevap veriyorum. Sizin her yanlışınız halkın yüreğindeki öfkeyi artırıyor. Sizin bu yaklaşımınız karşısında bize düşen halkımızın yanında olmak. ‘Biz barış istiyoruz siz niye yeni karakol yapıyorsunuz’ diyerek en demokratik taleplerini kullanıyor. Yalanların arkasına kesilmiyor. Yeni karakol yapmıyoruz diyorlar. Eski karakolun biraz ötesinde yeni bir kalekol inşa ediliyor. Niçin kuruluyor bu karakol. Halka gözdağı vermek için mi? Özgürlük taleplerinden caydırmak için mi? İlerde bu halka karşı daha büyük savaşlar yürütmek için mi?”


{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=_qHY51zNOv4{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu