Güncel

Meclis’e yürümek isteyen işçilere polis saldırdı

H.Merkezi: Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’na karşı Meclis’e yürümek isteyen DİSK ve Sendikal Güç Birliği Platformu üyelerine polis saldırdı.

DİSK Sakarya Caddesi’nde bir araya gelirken, Sendikal Güç Birliği Platformu bileşenleri bağlı bulunduğu Türk-İş’in Genel Merkezi önünde bir araya geldi. Türk-İş yönetiminin yasaya destek vermesine tepki gösteren işçiler, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’yu istifaya çağırdı.

Daha sonra birleşen iki grup, Akay Caddesi’nde polis barikatıyla durduruldu. İşçiler, polis ablukası altında oturma eylemine başlarken, polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. İşçilerin yürümekte ısrar etmesi üzerine, polisler 3 kez gaz bombaları ile saldırarak çok sayıda işçiyi yaraladı.

İki işçi sıkılan gaz bombalarından fenalaşarak hastaneye kaldırılırken, bir işçide kafasına isabet eden gaz bombasından yaralandı.

Bir saat süren oturma eyleminin ve görüşmelerin ardından barikata yüklenen işçiler Polis saldırısına “Direne direne kazanacağız”, “Yüklen emekçi barikatı yıkalım” sloganları ve sıkılan gaz bombalarını polislere fırlatarak karşılık verdi.

Sendikal Güç birliği ve DİSK tarafından yapılan açıklama ile son bulan eylemde, bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, “işçiler ile ilgili bir yasaya ilişkin işçilerin taleplerinin dinlenmediğini” söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu