Gençlik

Marmara’da faşist saldırılar protesto edildi

Kartal: Marmara Üniversitesi’nde örgütlenen faşist saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Türk Kültürü Kulübü adı altında örgütlenen faşistler devrimci demokrat yurtsever öğrencilere yönelik satırlarla saldırıyorlar.

Son olarak 24 Nisan günü “Türkeş anması” için bildiri dağıtan faşistlerden bildiri almayan bir öğrenci satırlı saldırıya uğradı. 25 Nisan günü yapılacak olan “Türkeş anmasını” protesto eden öğrencilere ise bu kez polis saldırdı.

Rektörlüğün desteklediği polis ve azılı faşistlerin gerçekleştirildiği saldırı 27 Nisan günü Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü  önünde protesto edildi.

Marmara faşizme mezar olacak”, “Satır dışarı bilim içeri” sloganlarının atıldığı eylemde,  üniversite öğrenciler adına yapılan açıklama da rektörlüğün faşist saldırıları desteklediği ve saldırıya uğrayan öğrencilere soruşturma açıldığı belirtildi.

Açıklamanın ardından Kadıköy-Altıyol’a kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yolu trafiğe kapatan kitle “Yaşasın 1 Mayıs”, “Marmara faşizme mezar olacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Yürüyüş sırasında faşistler eylemi provoke etmek istedi. Kitlenin üzerine sloganlarla yürümeye çalışan bir grup faşist, öğrencilerin tavrı karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Provokasyon sonrası sloganların daha bir gür atıldığı yürüyüş Altıyol’da sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu