Dünya

Maoist gerillalar yağmacılara saldırdı

4 Kasım günü Chattisgarh-Dantewada’da Hindistan Komünist Partisi(Maoist)’e bağlı ağır silahlı gerillalar demir madeni bölgesinde Merkezi Endüstri Güvenlik Gücü’ne saldırı düzenledi.

Devlet kaynaklı yapılan açıklamaya göre paramiliter güçler tarafından korunan National Mineral Development Şirketine ait Bacheli maden kompleksinde meydana gelen saldırıda iki güvenlik gücü mensubu öldürüldü. Polise göre eylem, Dantewada bölgesindeki Bailadila tepelerindeki 5 nolu maden ocağına yakın bir yerde olan Akash Nagar tepesinden gerçekleştirildi.

NMDC, çok büyük madenlere sahip, Hindistan’ın kamu sektöründeki en büyük demir filizi üreticisi ve ihracatçısı durumunda. Yüksek düzey yetkili bir polisin yaptığı “Dağın tepesinden çok iyi planlanmış bir eylem. Maoistler sabah saatlerinin sisli havasından mükemmel bir şekilde yararlandılar ve polis noktasına birçok noktadan ateş açtılar” açıklaması oldukça dikkat çekti.

Polis saldırının 20 dakika sürdüğünü söylerken NMDC yetkilileri Maoistlerin bu saldırısının sabah vardiyasındaki çalışanlarda korku ve panik yarattığını itiraf ederken maden ocağının bir zarar görmediğini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu