Emek

Madenciye Madenci Desteği

H. Merkezi: Zonguldak’ta iş bırakma eylemi başlatan yaklaşık 800 madenciye, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işçileri de destek verdi.

Zonguldak‘ın Ereğli İlçesi’nde, zam talepleri ve sosyal haklarında iyileştirme yapılması istekleri kabul edilmeyince 4 gün önce iş bırakma eylemi başlatan özel bir şirkete ait maden ocağında çalışan yaklaşık 800 madenciye, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işçileri de destek verdi.

İlçeye bağlı Gökçeler Beldesi’ndeki HEMA Kömür İşletmeleri’ne ait maden ocağında çalışan işçiler, yaklaşık 4 yıldır ücretlerine zam yapılmaması ve bazı sosyal haklardan yoksun çalışmaları nedeniyle geçen salı günü iş bırakma eylemi başlattı. Ocağa girmeyen ve çalıştıkları maden sahasının önünde çadır kuran işçiler, eylemlerini bugün de sürdürdü.

İşçilere, TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında çalışan yaklaşık 1000 maden işçisi de destek verdi. TTK işçileri, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu ve bazı sendika yöneticileriyle birlikte eylemlerini sürdüren madencileri ziyaret etti. İşçiler, alkışlar ve sloganlarla patronu protesto etti.

GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, emek mücadelesinde, hak arama mücadelesinde sonuna kadar işçilerin yanında olacaklarını söyledi. İsa Mutlu, şöyle konuştu:

Biz istiyoruz ki insanlara daha güzel imkanlar ve yaşam şartları sunulsun. Bu tür eylemlere ihtiyaç duyulmasın. Bu eylemi gerçekleştiren emekçilerin hiçbirinin niyeti işyerlerine ve işverenlerine zarar vermek değil. Bu arkadaşlarımız huzur içinde çalışmak ve daha fazla üretmek istiyor. Hem kendileri, hem de işyerlerinin daha fazla kazanmasını istiyor. Bizler, özel maden ocaklarında çalışan kardeşlerimize destek veriyoruz. Geçmişte Zonguldak madencisi, esnafı, işsizi, memuru, özel sektör çalışanları ile birlikte Ankara‘ya yürüdüler. Gerekirse aynı şeyi yapmaktan asla kaçınmayız.

TTK işçileri, İsa Mutlu’nun açıklamasının ardından eylemlerine son verdiler. İş bırakan madenciler ise istekleri kabul edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. (dha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu