Emek

Madenciler ocağa inmedi

H. Merkezi: Mazeretli şekilde işe gelmedikleri zaman mazeret izni yapılmadığı, hafta tatili yevmiyelerinin de kesildiğini söyleyen yaklaşık 700 işçi, “Bize köle muamelesi yapılıyor” diyerek 17 Temmuz günü iş bıraktı.

Ocakta ıslanıyoruz, ıslak kâğıdı yapılmadığı için dışarı çıkarılmayıp, kuyu diplerinde bekletiliyoruz. Pek çoğumuz bu yüzden hasta oldu. Hasta olduğumuzda da viziteye çıkarken psikolojik tacize uğruyoruz. Kimi amirler kendilerini doktor yerine koyup, sağılığımız hakkında görüş bildiriyor. Bizlere insan onuruna yakışmayacak şekilde davranılıyor diyen işçilerin direnişini kırmak isteyen patron ve yandaşları uzun süre çaba harcadı.

 

“İşçileri sendika kışkırtıyor…”

Eylemin ardından korkuya kapılan şirketten ilk açıklama Müessese Müdürü Kazım Eroğlu’dan geldi. Eroğlu hakkı yendiğini iddia eden birisi varsa odasına gelmesini istedi ve “Sizleri çok seviyorum. Hiçbir arkadaşıma kötü muamele yapılması söz konusu olamaz. Tüm çabamız kurumun yaşaması içindir” dedi.

Bu çağrının “işçiye olan sevgiden” değil de korkudan olduğu, yine Eroğlu’nun açıklamalarından açığa çıktı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Kozlu Şubesi yöneticilerinin de destek vermesini sindiremeyen Eroğlu, sendikayı “işçileri kışkırtmakla” suçladı. Eroğlu, işçilere “ocağa girin” çağrısı yaptı.

İşçiler bu çağrıya karşın GMİS Kozlu Şube yöneticilerinin de uyarısı ile Genel Başkanı Eyüp Alabaş gelinceye kadar direnişe devam etme kararı aldı. Direnişin yapıldığı 1 Numaralı Uzunmehmet Kuyusu’nun önüne gelen Eyüp Alabaş, Müessese Müdürü Kazım Eroğlu ile bir süre görüştükten sonra işçilere bir konuşma yaptı.

Son zamanlardaki gelişmeler hakkında üyelerini bilgilendirmek için zaten havza turuna çıkacağını söyleyen Alabaş “Bu direniş bu turun daha erken yapılmasına neden oldu. Haklı taleplerinizi herkese duyurdunuz. Eyleminiz başarıya ulaşmıştır. Dile getirdiğiniz sorunların çözümü konusunda yetkililerden söz aldık. Başta Kıdem Tazminatı Fonu Yasa tasarısı olmak üzere çalışma hayatını şekillendiren pek çok yasada işçi sınıfı aleyhine değişikliklerin gündeme geldiği şu zor günlerde birlik beraberliğinizi herkese gösterdiniz. Maden işçisi gerekirse Türkiye işçi sınıfına önderlik yapmaktan çekinmeyecektir. Şimdi herkes işinin başına gitsin. Gelişmeler konusunda bizden haber beklesin” dedi.

Alabaş’ın bu çağrısı üzerine yaklaşık iki saat süren eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu