Dünya

Gezi Direniş Çadırında Kahvaltı Ve Rojava Paneli‏


Londra
: 2 Ağustos’tan bu yana kurulan ve çeşitli etkinliklerle faaliyetlerini sürdüren Gezi Tutsaklarıyla Dayanışma Çadırında 11 Ağustos günü “Yeryüzü Sofrası” adıyla kahvaltı yapıldı. Ortaklaşmanın ve dayanışmanın güzel bir örneğinin verildiği kahvaltı boyunca Gezi tutsakları ve hastanede yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan için yardımlar toplandı.


Finsbury Parkta Rojava Paneli
Aralarında Tohum Kültür Merkezi‘ninde bulunduğu DKÖ’ler ve yöre derneklerinin oluşturduğu “Taksim Dayanışma Platformu”nun örgütlediği çadır direnişinin bu haftaki konusu “Anadolu ve Trakya Coğrafyasında Ezilen Halklar” olarak belirlenmişti. Bu çerçevede son etkinlik Rojava’da yaşananların anlatıldığı bir panel oldu.
Direniş çadırının kurulu olduğu Finsbury Parkta açık alanda yapılan panelde konuşmacı olarak Alaaddin Sinayiç katıldı.
Sinayiç, Son süreçle birlikte ‘Rojava’ kelimesi literatüre girmiş oldu. Medya Rojava kelimesini kullanıyor, Bati Kürdistan kastediliyor. Rojava’da Suriye bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana Kürtler üzerine zulüm uygulanmaktadır ve Kürtler statü sahibi değildir. Diller bile resmi olarak kabul edilmedi.1946’dan sonra baskılar arttı. Türkiye’de olduğu gibi yer isimleri değiştirildi, Nüfus hiçbir Kürtçe isme izin vermedi. İş yerlerinde Kürtçe yasaklandı. Arapça dışında her dil yasaktışeklinde yaptığı konuşmasıyla Suriye’de yaşayan Kürtleri anlatan Sinayiç konuşmasını, “70’lerde Esad’ın gelmesiyle baskılar arttı. ‘Kürtler, Arapların vücuduna yapışmış bir ur gibiydi’ denilerek Kürtlerin kökü kazınmak istendi. Kürtler kendi topraklarında bu ortamda yaşadılar, toprak sahibi olamadılar” şeklinde sürdürdü.

londra rojava panelKonuşmasının devamında ise Rojava’da biz kazanacağız, çünkü halk adına savaşıyoruz. Öbür tarafta Allah ve din adına savaşıyorlar fakat Batı’nın desteğini alan bu grupların karşısında halk örgütlenmesi var” şeklinde konuştu. Rojava ve Suriye’de tarihi günlerin yaşandığını söyleyen Siyaniç konuşmasını şöyle sürdürdü; Londra’da burada bu anlamıyla yapılacak politikalar karşısında durulmalı. Ambargo sürmekte. Gıda maddeleri 10 gün bekletildikten sonra verildi. PYD’yi güçten düşürmek için ambargo sürdürülüyor. Yıllardır TC hükümeti PKK ile savaşırken ayni yönetmeleri denedi. Simdi de Rojava da aynisini deniyor. Bir yandan müzakere edilirken, bir yandan saldırılar sürüyor”. Rojava ile dayanışma çağrısı yapan Siyaniç daha sonra Kürtlerin bu savaşta kazanan taraf olacağını vurguladı.

Siyaniç‘in konuşmasının ardından Rojava’dan bir katılımcıda düşüncelerini dile getirdi. Soru cevap bölümünden sonra panel sona erdirildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu