Dünya

Londra’da Gezi Direnişine destek çadırı kuruldu

Londra: Gezi direnişine destek vermek ve yaşanan devlet baskısını, göz altıları, tutuklamaları protesto etmek için Londra’da eylemler devam ediyor. Bu amaçla Londra Taksim Dayanışma Platformu tarafından 2 Ağustos günü Gezi Direnişine destek çadırı kuruldu.

London Solidarity Tent With Taksim/Gezi Resistance” ve “Freedom For Gezi Resistance Prisoners” yazılı pankartların asıldığı bazı Gezi tutsaklarının fotoğrafları da açıldı.

Manor House bölgesinde kurulan çadır için saat 19:30 da bir etkinlik düzenlendi.

Açılış konuşmasının ardından saygı duruşu yapıldı. Daha sonra müzik ve şiir dinletileri yapıldı. Rojova ile ilgili olarak Almanya demokratik güçbirliğinin yayınladığı bildirinin okunmasının ardından Kürt kurumlarını temsilen bir konuşma yapıldı.

Son olarak Taksim gezi direnişini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Hazırlanan İngilizce bildirilerin yoğun şekilde dağıtıldığı çadırda Türkiye’ye biber gazının satılmaması için imza toplanıyor. Bir ay boyunca açık kalacak çadırda her hafta cumartesi günü forum düzenlenecek.

Rojava’ya destek için duran adam eylemi

Aynı gün Rojava’da El Nusranın Kürt halkına karşı yaptığı katliamlara destek vermek için duran adam eylemi yapıldı. Başbakanlık ofisi önünde yapılan eylem saat 22.00 de yapıldı.

Çadırda ilk Forum yapıldı

” Çadırın işlevi ve günlük akışın örgütlenişi” başlığıyla 3 Ağustos Cumartesi günü Gezi direnişine destek çadırının ilk forumu yapıldı.

Birinci bölümde çadırın işlevi ile ilgili genel bir bilgi sunuldu bununla ilgili tartışmalar gerçekleştirildi. Daha sonra nöbet, mutfak işleri sorumlusu, teknik sorumlu, sağlık ekibi,medya,kültür / sanat, dayanışma,kadın,çocuk,inanç ve azınlıklar komisyonları kuruldu.

Komisyonların kurulmasından sonra kapanış konuşmasıyla forum bitirildi.

 

[widgetkit id=276]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu