Güncel

Lice’de neler oluyor?

Lice – Diyarbakır’ın Lice İlçesi Dibek (Dêrxust) ve Yolçatı (Sîsê) köyleri arasındaki kırsal bölgede yoğun çatışmalar yaşanıyor, TSK ormanlık alanı ateşe verdi, bölgeye gitmek isteyen halka özel harekat polisleri engel oldu.

Diyarbakır’ın Lice İlçesi Dibek (Dêrxust) ve Yolçatı (Sîsê) köyleri arasındaki kırsal bölge sabah saat 04.00’dan itibaren Türk ordusu tarafından 5 helikopter ile bombalanmaya başlandı.

Saat 07.00’dan 07.30’a kadar taramaya ara verildiği sırada, skorski helikopterler bölgede keşif uçuşu gerçekleştirdi. Yarım saatlik aranın ardından kobra tipi helikopterler, yeniden bölgeye gelerek bölgeyi bombardıman altına almaya başladı.

Patlama seslerinin çok yüksek olduğunu belirten köylüler, kazan bombası ve benzeri ağır silahların da kullanılmış olabileceğini kaydetti. Helikopterlerin 40 dakikalık bombardımanı ardından, bölgede silah sesleri gelmeye başladı.

Operasyon sırasında askerlerin ormanlık bölgeyi dört bir yandan ateşe verdiği belirtiliyor. Çatışmanın yaşandığı bölgede oturan köylüler, helikopterlerin bölgeyi taraması nedeniyle orman yangınına müdahale edemediklerini belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağırısında bulundu.

 

KÖYLÜLER ORMANLIK ALANDA MAHSUR

Helikopterlerin bombardımana ara verdiği sırada ise köylülerin hayvanlarını ormanlık alana götürdüğünü belirten köylüler, “Hayvanlarımızla birlikte içerde mahsur kalmıştık. Bombardımanın bittiğini sanıp hayvanları ormana götürdük. Şu anda çok sayıda köylü ormanlık bölgede” dedi.

Diyarbakır Valiliği’nin yasakladığı bölgeler arasında söz konusu bu iki köyün ormanlık alanları bulunuyor. Fazla yüksek dağlara ve geniş ormanlara sahip olmayan bu köylerde yaşayanlar, tek geçim kaynakları olan hayvancılığı sürdürmek için, yasaklı olan bölgelere hayvanlarını götürmek zorunda kalıyor. Yasaklanan ormanlık bölgeler ise köylerin sıfır noktasından itibaren başlıyor.

 

HALKIN GİRİŞİNE İZİN VERİLMEDİ

Bu arada helikopterlerce saatlerdir bombalanan ve çatışmaların sürdüğü alana halk yürümek istedi. Aralarında BDP Lice İlçe Örgütü yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi araçlarıyla çatışmanın yaşandığı bölgeye doğru yola koyuldu. Dibek Köyü girişinde özel harekat polisleri tarafından durdurulan yurttaşların, çatışmanın yaşandığı bölgeye giriş yapmalarına izin vermedi. Halkın bekleyişi sürerken, ormanlık alandan dumanlar yükselmeye devam ediyor.

 

Kaynak: ANF

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu