Kadın

Latin Amerikalı ve Kürt kadınlar Amed’teki çalıştayda buluştu

Uluslararası Sol Platform ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) organizasyonuyla bir araya gelen Latin Amerikalı kadınlar ve Kürt kadınlar Amed’teki çalıştayda buluştu. Yeni Demokrat Kadın olarak bizim de katıldığımız etkinlik, DÖKH bileşenlerinden SELİS Kadın Derneği, İsveç Sol Partisi Üyeleri, MEYA – DER, Pir Sultan Abdal Derneği, Barış Anneleri İnisiyatifi ve Latin Amerikalı kadınların katılımıyla Ekin Ceren Kadın Derneği’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğin ilk gününde Ekin Ceren Kadın Danışma Merkezi çalışanı Sevtap Şehirli‘nin yaptığı açılış konuşmasının ardından dünya devrim şehitleri anısına saygı duruşu gerçekleştirildi. Sonrasında söz alan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Kürt kadınlarının geçmişten bugüne büyük acılar çektiğini ve bedeller ödediğini belirterek; toplumsal kurtuluşun kadın kurtuluşuna bağlı olduğunu dile getirdi. Farklı coğrafyalarda, aynı sömürge politikalarına maruz kaldıklarını ve eril zihniyete sahip iktidarların kadınları yok etmeye çalıştığını dile getiren kadınlar ilk gün;  Halkların Tarihi, Sosyal Politikalar, Güncel Sürecin Kadınlar Üzerindeki Etkileri üzerine tartışmalar gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci gününde ise, Latin Amerikalı kadınların kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri’ni ziyaretinin ardından Kadınlar, Mücadele Deneyimleri ve Geleceğe Dair Umutlar başlıkları altında sosyal alanlardaki deneyimlerini paylaştılar. Hukuksal alandaki düzenlemelerin ve iktidarların uyguladığı baskı politikalarının da tartışıldığı etkinlikte BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, Kürt Ulusal Hareketi’nin kadın örgütlülüğü noktasındaki deneyimlerini aktardı. Kürt Ulusal Hareketi’nin kadın şehitlerine ilişkin bir sunumun da yer aldığı etkinlik soru-cevaplarla sürdürüldü. Şili ve Peru gibi ülkelerden gelen kadınlar ise ülkelerinde yürüttükleri kadın örgütlülüklerinin deneyimlerini ve gerek toplumsal olarak gerek sistem eliyle gördükleri baskı ve cinsiyetçi ayırımları aktardı.

Etkinlik 16 Haziran’da Hasankeyf, 18 Haziran’da Mardin-Midyad, 19 Haziran’da Amed gezileriyle devam edecek.

 

AMED YDK 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu