Güncel

Kürtçe müzik esliğinde halay çekmek suç!

Bursa: TC devletinin varisi AKP, her gün ağzına sakız ettiği “demokrasi”, “çözüm” sözcükleri havada uçuşurken, 1 Mayıs 2013’te “Kürtçe müzik çalma ve halay çekme” suçu işlendiği için tertip komitesine dava açıldı.

16 Aralık günü mahkeme öncesi Bursa Adliyesi önünde, KESK Bursa Şubeler Platformu, DİSK Güney Marmara Bölge Temsilciliği, TMMOB İKK ve Bursa Tabip Odasında oluşan tertip komitesi birleşenleri, basın açıklaması eylemini gerçekleştirerek haklarında dava açanları protesto ettiler.                                                      

Burada “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açan kurumlar adına Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Hasan Özaydın okudu. Özaydın “Miting kortejinde; toplama sırasında ‘Kürtçe müzik çalma ve halay çekme’ suçu işlendiği ve bu suça tertip komitesi üyelerinin müdahale etmediği için görevlerini yapamadıkları nedeniyle haklarında dava açılmıştır” dedi. Özaydın bugün mahkemede yargılanacak olan kendilerinin olmadığını belirtti. ardından da konuşmasına şu sözlerle son verdi; “Hakkımızda açılan bu dava ne ilktir, ne de son olacaktır. AKP iktidarı döneminde hakları ve özgürlükleri için alana çıkan herkes saldırıdan payını almaktadır “. Kitle “ baskılar bizi yıldıramaz” sloganı ile eyleme destek verdi.

Eyleme birçok devrimci ve ilerici kurum temsilcileri destek verdi.                    

        

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu