Güncel

Kürt Halkı Duvarlarla Hapsedilemez!

Bursa: Devletin Nusaybin ile Rojava sınırına örmeye çalıştığı duvarla, Kürt halkını hapsederek, Kürt halkının direniş ve dayanışmasını engellemek istemekte. Bu engellemeye karşı Mardin’in Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın mayınlı alanda başladığı ölüm orucuna, birçok yerde olduğu gibi Bursa’da da AKP Hükümetinin örmeye çalıştığı duvar protesto edildi.

7 Kasım günü Halkların Demokratik Partisi çağırısı ile Fomara Meydanı’nda toplanan kitle burada “Duvarları yıkalım, Halkları buluşturalım” pankartın açarak, meşalelerle Kent Meydanına yürümek istedi. Ancak Polis keyfi bir tutumla kitlenin önünü kesti ve kitlenin, etrafını cevirdi. Bunun üzerine kitle polisin bu faşizan tutumunu oturma eylemi gerçekleştirerek, alkış ve ıslıklarla protesto etti.

Burada HDP İl örgütü adına Ferdane Kılıç başın açıklaması yaptı. Kılıç yaptığı açıklamada şunları ifade etti; “AKP Hükümetin örmeye başladığı bu ‘Utanç Duvarı’, çağdışı, akıldışı ve demokrasi dişidir” diye ifade etti. Halkları birbirinden ayıran duvarlar tarihte hiçbir zaman kalıcı olmadı. Halk, bu duvarı da kabul etmeyecektir diyen Kılıç, “ AKP Hükümetine sesleniyoruz, Utanç Duvarı yapımını bir an evvel durdurun. Çözüm ve barış için adım atın” dedi. Kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Diren Rojova, Bursa seninle”, “Ayşe’nin direnişi duvarları yıkacak”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji Bratiya Gelan” vb. sloganlar ve alkışlarla eyleme destek verdi. Elemde HDK ve HDP flamaları açılırken, Partizan’da eyleme destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu