Manşet

Köyü için açlık grevinde

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde açılması planlanan feldspat madeni köylülerin tepkisini çekmeye devam ediyor. Kurşunlu Köyü’nde çadır kurma eylemi başlatan köy sakinleri, “Çadırını al, gel” kampanyası başlattı. Bayramiç Orman İşletme Müdürlüğü, sigortasız ve ehliyetsiz işçi çalıştırdığı gerekçesi ile savcılığa şikayet edilirken, köylerindeki doğa talanı tepki gösteren bir köylü açlık grevine başlayarak, 7 Kasım tarihine kadar sorun çözülmezse kendini yakacağını duyurdu.

Zafer Madenciliğe ait olduğu öğrenilen, Bayramiç Kurşunlu’daki feldspat madeni çalışmaları köylüyü hem tedirgin ediyor, hem de tepkisini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde köylerinin yaklaşık 100 metre yakınındaki ağaçların kesilmeye başlaması ile tepkilerini dile getirmeye başlayan kent gündemine gelen, madenciye karşı “duran köy” eylemi ile ulusal medyanın ilgi odağı olan köy halkı direnmeye devam ediyor. Heyelan bölgesindeki ağaçların kesilmesine tepki gösteren köy halkı, hayati tehlikelerinin olduğunu belirtmiş, yaşadıkları doğal yaşam alanlarının madencilik faaliyeti ile yok edilmesine izin verilmemesini istemişlerdi. Kurşunlu halkı, şimdi köyün birçok noktasına pankart asarak, madenciliğe karşı direnmeye devam ediyor. Hafta sonu da Kurşunlu halkı için oldukça yoğun geçti. Savcılığa şikayette bulunan köy halkı, çadır kurma eylemi ve açlık grevi başlattı. Seslerini tüm yurda duyurmak ve madenciliğe karşı mücadelelerine destek aramak için çalışmalarını sürdürüyor.


Yaşamı ve doğası için açlık grevinde

Köy sakinlerinden Bülent Behçet Özüren isimli köylü, çadır kurarak açlık grevi eylemine başladı. Sürekli kurduğu çadırda kalan ve açlık grevine başlayan Özüren, “Kamuoyunun dikkatine” başlıklı bir mektup kaleme alarak herkesi Kurşunlu halkı ile dayanışmaya çağırdı. Özüren, mektubunda “Kamuoyu’nun dikkatine. Çanakkale ili Bayramiç ilçesi Kurşunlu köyü Killik Tepe mevkiinde Anayasa’nın bizlere hak tanıdığı sağlıklı, temiz bir çevrede huzurlu yaşama hakkımızı geri istiyoruz. Bu hakkımızı geri kazanabilmek adına başlattığım açlık grevinin 3′üncü günündeyim. Köyümüzün tam ortasında maden ocağı kurularak, parçalanan kayaların gürültüsü ve havaya dağılan bembeyaz toz bulutunun içinde bizleri yaşamaya mahkum eden ve ‘ÇED (çevresel etki değerlendirmesi) gerekli değildir’ diyerek, ‘çevrede etkilenecek varlık yoktur’ kararı verip 3 bin ağacın kesilmesini emreden, bizim adımıza bizi temsil eden yöneticilerimizden birisi, bizi muhatap alıp derdimize çare bulmak amacıyla köyümüze gelmezse; 7 Kasım tarihinde maden ocağına izin verilen alanda kendimi yakarak sesimizi duyurmaya çalışacağımı kamuoyuna saygılarımla duyururum” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu