Manşet

Köleliğe Karşı #DİRENİŞÇİ

İstanbul: DİSK’in Kıdem tazminatının fona aktarılarak gasp edilmesine karşı başlattığı #diren işçi bugün (14Kasım) DİSK binasının önünden başlayarak Mecidiyeköy Meydan’a kadar yapılan yürüyüşle devam etti.

Köleliğe Karşı #Direnişçi eylemleri kıdem tazminatının gaspına karşı DİSK Genel-İş örgütlüyor. Kıdem tazminatının bir dolu yalan ve süslemeyle kaldırılmaya çalışılması karşısında işçilerin uyanık olması ve mücadeleyle kazanılan kıdem tazminatının fona devredilerek gasp edilmesine izin vermeyeceklerine dikkat çekmek için yapılan eylem Türkiye’nin birçok ilinde de devam ediyor.

Bu gün DİSK Genel- İş önünden başlayan ve coşkulu devam eden yürüyüş Mecidiyeköy Meydan’da yapılan açıklama ile devam etti. Açıklamay ıDİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko konuşmasında “ ‘Esnek çalışma uygulaması yapacağız özel istihdam büroları açacağız’ dediler bu çağda bizi köle gibi satmaya çalışıyorlar, Türkiye’de köylerden beldelerden başlayarak #direnişçi eylemleri kapsamında genel grev genel direniş demekten başka çaremiz kalmadı” ifadelerini kullandı.

Açıklamada yer alan DİSKİ’in kıdem tazminatı ile ilgili önerilerden bazıları şunlar; hak gasplarına neden olan üst sınır kaldırılmalı, ücret garanti fonunun kapsamı genişletilerek, kıdem tazminatının da kapsanması sağlanmalı, sendikal örgütlenmelerinin önündeki engeller kaldırılmalı, bir gün bile çalışılması halinde kıdem tazminatına hak kazanmanın yolu açılmalı, kıdem tazminatının ödenmemesi durumlarda daha ağır yaptırımlar getirilmeli.

Kıdem tazminatını başta taşeron işçiler olmak üzere çoğunluk alamıyor. Tek çare kıdem tazminatının fona devredilmesidir. Birgün çalışsa bile kıdem tazminatından herkes faydalanacak” yalanı ile ileri sürülen kıdem tazminatının işçilerin elinden alınıp patronların kullanabileceği fonlara devredilmesi planlanıyor. İşçilerin kıdem tazminatı hakkının kalkması; patronların istedikleri zaman işçi çıkarması ve geleceksiz, güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmak zorunda bırakılan 12 milyon işçi anlamına geliyor. Türkiye’de yaşanan birçok fon deneyiminin de gösterdiği adı fon olan yağma planları iktidarlar tarafından “çok başarılı” bir biçimde tarihte yerini bulmuştur, şimdi sıra sendikalı sendikasız tüm işçilerin iş yaşamı boyunca edinebildikleri tek güvence olan kıdem tazminatına göz dikmiş bulunuyorlar. Tazminat hakkının gasp edilmeye çalışılmasına karşı bütün sendikalar birlikte mücadeleye öncülük etmeli ve  sendikalı sendikasız bütün işçilere kıdem tazminatına sahip çıkmaya çağrılar yapılarak mücadelenin büyütmesini hedef alınmalıdır.

Eylem boyunca sık sık ; “Kıdem Tazminatımız İş güvencemizdir”, “Sermayeye köle olmayacağız”, “Ölmek var dönmek yok, tazminatı vermek yok”, “Yılgınlık yok, direniş var”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, sloganları coşkulu bir biçimde atıldı.

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu