Gençlik

Kocaeli Üniversitesi’nde neler oluyor?

Kocaeli Üniversitesi’nde Şeytan Üçgeni; Polis, Özel Güvenlik ve Sivil Faşistler !

Kocaeli: Kocaeli Üniversitesi’nde 100’ü aşkın soruşturmayla karşı karşıya kalan öğrenciler, rektörlüğü protesto etmek ve sivil faşistlerin eylemini engellemek  için Umutepe yerleşkesinde eylem yaptı.

Kocaeli Üniversitesi rektörlüğü fırsat bulduğu her seferinde sivil toplum kuruluşlarında, derneklerde ve burjuva-feodal basında kendisini “demokratlığıyla” ve “özgürlükçü” olmasıyla övünen bir üniversitedir. Gelin görün ki bu “demokratlığı” ve “özgürlükçülüğü” biz devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilere sorun. En ufak bildiri yapıştırdığınızda ya da stant açtığınızda karşınıza ÖGB gelerek engellemeye çalışıyor başaramayınca da TMŞ ekipleri kampüse gelerek video ve fotoğraf çekimi yapıyor.

Bu sene üniversite yönetimi kendi aldığı “bağımsız” kararlarıyla yapılan ve yapılacak olan eylemlere, rektörlüğün önünde basın açıklamasına izin vermeyerek saldırmaktadır. Yakın zamanlarda 6 Kasım YÖK protestosu ve 7 Kasım günü Açlık Grevleri’ne destek eylemlerinde rektörlüğün önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere ÖGB ve Polis saldırmış ardından da 100’e aşkın soruşturma açıldı. Yine de öğrenci muhalefetini bastıramayanlar, bu sefer de okulda sivil faşistleri devreye sokarak üniversitede faaliyet yürütenlere karşı bir saldırı dalgasını örgütlüyorlar.

Kocaeli Üniversitesinde ciddi olarak göze çarpan 3 yıldır saldırı ve eylem yapamayan sivil faşistler, tam da 100’e aşkın açılan soruşturmaların savunma verileceği gün toplanıp eylem yapmaya çalışmaları ise manidardır!

Bizde bu “şeytan üçgeni” ablukasını engellemek ve rektörlüğün önünde basın açıklaması yapmak için Perşembe günü saat 12:00’de sosyal tesislerde toplandık. Karşımızda toplanmaya başlayan sivil faşistlerde bayrak açıp slogan atmaya başlayınca, biz devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler olarak faşistleri engellemek için sloganlarla yürüyüşe geçtik. Yürüyüş sırasında okulda hazır tutulan çevik kuvvet ve panzerler gelerek önümüz kesildi. Ardından kolluk kuvvetleri faşistleri kontrollü bir şekilde dışarı çıkardılar. Faşistlerin okuldan çıkmasıyla beraber A kapısına kadar yürüyüşe geçtik. A kapısında halaylar çektikten sonra basın açıklaması yapıldıktan sonra dağıldık.                                                                                                                                                                   Kocaeli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu