Kadın

KESK’li kadınlar tahliye edildi

Ankara: Duruşma öncesi, KESK üyeleri, emek ve demokrasi güçleri, siyasi parti temsilcileri Ankara Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul okudu.

İddianameye göre KESK’li kadınların yargılandıkları ‘yasa dışı faaliyetler’ şöyle:

– 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma gününde basın açıklaması yapmak.

– Eğitim, sağlık hakkı konulu paneller, konferanslar düzenlemek.

Kısacası üyelerinin haklarını ve halkın genel çıkarlarını korumakla görevli olan her konfederasyonun, sendikanın yapması gereken tüm faaliyetler, basın açıklamaları, eylem ve etkinlikler bu iddianameleri hazırlayanlara göre Özel Yetkili Mahkemelerde yargılanmayı gerektiren ağır suçlar olarak değerlendirilmiş.

Kürtçe savunma talebi reddedildi

Kimlik tespitleri sırasında Kürtçe konuşan sanıklardan Bedriye Yorgun ve Güler Elveren, savunmalarını da Kürtçe yapmak istedi. Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, sanıklardan savunmalarını Türkçe yapmalarını istedi. Sanıkların Kürtçe ısrarı üzerine, bu durum tutanağa yazıldı.

Avukat Öztürk Türkdoğan, Yorgun ve Elveren’in Kürt kökenli sendikacılar olarak, bu sebeple yargılandıklarını söyleyerek, sanıkların anadilde savunma talebinin kabul edilmesini istedi.

Avukat Hikmet Özdemir ”Mahkemeler, toplumda kilitlenmişliğin önünü açar, sorun varsa çözer. Siz öncü olun, bu kilitlenmişliği açın” ifadesini kullanırken, Avukat Hasan Anlar, iddianamede Kürtçe sloganlara yer verildiğini belirterek, ”Mahkeme bu iddianameyi kabul etmişse, bu dili biliyordur. Kürtçe savunma talebinin kabul edilmesi lazım” dedi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür, ”sanıkların, meramlarını anlatacak kadar Türkçe bildiklerini”kaydederek, ”yargılamanın yüz yüzeliği ve doğrudanlığı da” dikkate alınarak, Kürtçe savunma taleplerinin reddini” istedi.

Tahliye oldular

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi 15 kadının yargılandığı KCK davasının ikinci duruşmasında üç tutsak  tahliye oldu. Tutuklu yargılanan Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren,  SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, Eğitim Sen Ankara 2’No’lu Kadın Sekreteri Güldane Erdoğan tahliye oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu