Emek

KESK’e saldırılar rahatsızlığın ürünü!

Bursa: Emperyalizmin yarattığı krizin faturası emekçi halklara yüklenirken diğer taraftan da bizim gibi yarı-sömürge ülkelerde halkları birbirine düşman etmeye çalışmaktadır. Emperyalistlerin Ortadoğu politikalarının sonucu olarak Türkiye ile Suriye’nin durumu buna örnektir.

Emperyalizmin uşağı ülkemiz egemen güçleri kendine muhalif olan başta Kürt halkı olmak üzere devrimci, demokrat, ilerici kişi ve kurumlara hayâsızca saldırmaktadır.

KESK üye ve yöneticilerine birçok ilde yapılan baskınlar sonucu 71 kişi gözaltına alındı. Bu baskılara karşı ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da başta kamu emekçileri olmak üzere birçok devrimci, demokrat, ilerici kurumlarla birlikte AKP il binasına yürüyüş eylemi ile saldırılar protesto edildi.

25 Haziran akşamı Fomara Meydanında toplanan kitle burada “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Gün gelecek devran dönecek”, “AKP halka hesap verecek” vb. sloganlar ve alkışlarla AKP il binasına yürüdü. Burada KESK Bursa Şubeler Platformu adına bir basın açıklaması okundu.

Açıklamada, AKP’nin saldırganlıklarına vurgu yapılarak “ yaşanan gözaltılar, bizler açısından şaşırtıcı olmadığı gibi, yürüttüğümüz kararlı mücadeleden duyulan rahatsızlığın göstergesidir” denildi.  Gerçekleşen gözaltıların tesadüf olmadığı, AKP’nin, kendisi gibi düşünmeyen Kürtlerin siyaset yapmasına tahammül edemediği,  son bir yıl içerisinde 26 KESK yönetici ve üyesini tutuklandığı, KESK üzerinde yaratılan baskıların sistematik bir hal aldığına dikkat çekildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu