Emek

KESK; “Sincan hapishanesinde bir şube açtık”

İstanbul: KESK, 4 Ekim’de tutsak KESK’li kadınların mahkemeye çıkarılması gündemiyle birçok ilde eylemler örgütledi.

İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde 24 Eylül Salı günü örgütlenen bir saatlik oturma eylemi saat 19.00’da başlayarak 20.00’da sonlandırıldı.

Oturma eylemi sırasında KESK’li tutsakların isimleri okunarak  “Buradalar” denildi. Eylem sırasında sık sık devletin örgütlülükten korktuğunu, örgütlülüğü de baskıyla yok edebileceğini sandığını ama başaramayacağının vurgusu yapıldı. Devletin zorlamasıyla Sincan hapishanesinde bir şube açmak zorunda kaldıklarını, arkadaşlarına yöneltilen suçları kendilerinin de işlediklerini, haklarını hala aradıklarını, sınıf sendikacılığı yaptıklarını yapmaya da devam edeceklerini söyleyen KESK üyeleri açıkalmayı şu sözlerle bitirdi: “Örgütlenmek, mücadele etmek suç ise biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz”.

Eyleme destek için gelen Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal’ın yanı sıra Fransa Sendikalar Kurulu Yöneticisi Marie Christine Mao’da birer konuşma yaptılar.

Kitle adına açıklama yapan 5 no’lu şube başkanı Mehmet Aydoğdu; “Bu ülkede kamu emekçilerinin mücadelesini yükselten tek sendika KESK’tir. Sokakta verdiğimiz mücadeleden korktuklarını biliyoruz. Ses çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.

Eylem; sloganlarla ve 4 Ekim’de Ankara çağrısıyla sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu