Güncel

Kentsel Dönüşüme Karşı Gerçekleri ‘Konut Hakkı’ndan Öğren!

Kentsel Dönüşüm adı altında milyonlarca emekçiyi yerinden yurdundan edecek olan egemen sınıflar önümüzdeki günlerde harekete geçmeye hazırlanmaktadırlar.

Emekçileirn yaşadığı yerleri,bölgeleri sermayeye peşkeş çekecek olan egemenler yeni rant alanları yaratacak. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un Cumhurbaşkanı Gül’ün onayından geçerek yürürlüğe girdi.

Yasayla dönüşüm yapılacak bölgelerdeki yapılarda yaşayan yoksul halk ve kiracıların barınma hakkı ortadan kaldırılıyor. Emekçilere barınacakları yeni bir yer imkânı yaratmadan, halkı evlerini terk etmeye mecbur bırakarak, bölgeleri zorunlu tasfiye edecekler.

Yasayla birlikte orman alanları, kıyılar, tarım alanları, meralar, zeytinlikler ve sit alanlarının imara açılacak, bu alanlarda talanının önü açılacak.

Belediyelerin devre dışı bırakılarak yetkinin genel olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verildiği düzenleme de, bakanlık ve TOKİ, olağanüstü yetki ve bütçeyle donatılıyor.

Elbette bugün TOKİ eliyle egemenlerin tüm bunları yaşama geçirebilmesi için emekçileri ikna etmesi gerekiyor. Bu da bu konuda yoğun bir bilgi kirliliğinin yaratılması anlamına geliyor.

Buna karşılık Kentsel Dönüşüme/Rant’a karşı emekçileri aydınlatan, bilgilendiren yeni bir site açıldı:

http://konuthakki.blogspot.com/

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu