Manşet

Kaypakkaya daima korkunuz olacak!

Kaypakkaya’yı andıkları gerekçesiyle 180 kişi hakkında soruşturma açılması yapılan bir eylemle protesto edildi.

20 Mayıs 2012 tarihinde Kaypakkaya’nın Çorum’da bulunan mezarı başında gerçekleştirilen anma törenini gerekçe gösteren Samsun Cumhuriyet başsavcılığı 180 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Bu kapsamada birkaç gün önce 180 kişi ifadeye çağrıldı. Savcılığın soruşturma kararını tebliğ eden polis, tek tek insanları telefonla arayarak, evine giderek, tehdit ederek bu “görevini” yerine getirdi. Partizan, 78’liler Girişimi ve Demokratik Haklar Federasyonu gerçekleştirdikleri bir eylemle devletin Kaypakkaya’ ya yönelik bu yaklaşımını protesto etti.

17 Ekim günü saat: 18.30’da Yüksel Caddesinde bir araya gelen kurumlar, buradan Sakarya Caddesine yürüdü. “İbrahim Kaypakkaya’yı anmak ve savunmak onurdur” yazılı pankart açan kitle yol boyunca sık sık “İbrahim Kaypakkaya onurumuzdur”, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını haykırdı.

Sakarya Caddesinde kurumlar tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerim bayrağını taşıyanların baskı ve sömürüye karşı direnişi sürdürdüklerine dikkat çekilen açıklamada, TC tarihinin katliam ve zulümle örülü olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, polisin baskılarına da değinilerek “bizi korkutamazsınız, bizi sindiremezsiniz, açtığınız her telefon yüzünüze kapanacak, çaldığınız her kapı yüzünüze çarpacak, her 6 Mayısta Denizlerin mezarı başında, her 30 Mayısta Kızıldere’de, her 18 Mayıs’ta Diyarbakır zindanlarında geleceğimizi aydınlatan devrimci önderleri anarken karşınızda; ellerimiz yumruk olmuş haykıracağız. İbrahim Kaypakkaya’yı savunmak onurdur!” denildi.

Kaldıraç, ESP, Alınteri, Devrimci Proletarya ve Ankara Anarşi İnisiyatifi de eyleme destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu