Manşet

Kavga bitmedi direniş sürecek!

Ülkenizde 31 Mayıs’ta başlayan, tüm kentlerimizi etkisi altına alan ve sarsıcı etkileri hala devam eden bir süreç yaşanmaktadır.

Bu sarsıcı sürecin adı Gezi Parkı Direnişi’dir. Gezi Parkı Direnişi’nin etkileri bir kez daha göstermiştir ki; ayağa kalkan, direnen bir halkın karşısında hiçbir kuvvet duramaz. Baskı zulüm ve sömürü politikaları halkımızın birleşik gücü karşısında dağılmaya mahkûmdur.

AKP iktidarının temellerinde çok ciddi çatlaklara sebep olan Gezi Parkı direnişi göstermiştir ki; bu ülke artık iktidarın istediği zaman istediği baskı ve sömürü politikalarını hayata geçirebileceği ‘dikensiz gül bahçesi’ değildir.

Elbette ki bu direnişin AKP nezdinde de bir karşılığı olacaktı. Bu süreçte AKP; faşist devlet geleneğini bozmayarak arkasında binlerce yaralı, onlarca gözlerini kaybeden ve en son Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz yoldaşımız olmak üzere 6 insanımızın cansız bedenini bıraktı.

Yine aynı şekilde; Lice’deki Karakol protestosunda halkın üzerine ateş açarak Medeni Yıldırım’ı katletti.

Devletin saldırı politikalarının bir diğer ayağı ise, bu süreçte gözaltı ve tutuklama furyaları oluşturuyor. Başta demokrat kimliğe sahip olan insanlar ve kurumlar AKP tarafından hedef tahtasına oturtuldu. Sadece bugün değil, her zaman demokratik hakların gaspına karşı olan insanları, kurumları gözaltı ve tutuklamalarla bastırmaya çalışan devlet, Gezi Parkı Direniş’imizde aktif rol oynayanlardan olan Taksim Dayanışma üyelerine, TMMOB’ a ve birçok kuruma saldırmayı ihmal etmedi.

Ayrıca özgür basına yönelik özel bir saldırı gerçekleştiren devlet, bir çok gazeteciye Gezi Parkı sürecinde saldırarak yaraladı ve tutukladı. Yine ek olarak yaralanan ve hayatını kaybedenlerle ilgili olarak da savcılar haber yazmayı suç sayan fezlekeler hazırladı.

Süreç toplamda; başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere onlarca ev kurum ve parti binası basılarak birçok insan gözaltına alındı. Saçma sapan polis fezlekelerine dayanarak ve hiçbir hukuksal maddi temeli olmayan iddialarla yüzü aşkın insan hapishanelere dolduruldu.

Bizler belirli aralıklarla yapılan ev ve kurum baskınlarında gözaltına alınan ve devletin gözdağı vermek, ülkeyi ‘dikensiz gül bahçesine’ çevirmek için işkenceye uğrayarak, hiçbir delil ve maddi temele dayanmayan polis fezlekeleri ile tutuklanan Gezi Parkı Direnişçileriyiz.

Bizler biliyoruz ki; bu saldırı dalgasının temelinde artık kolay kolay oturmamak üzere ayağa kalkan halkımızın direnişine sindirme operasyonu var. Ama yine tarihimizden biliyoruz ki, bir kez ayağa kalkan ve direnişin değiştirici gücünü kavrayan kitleler öyle kolay kolay pes etmezler.

Şu an hapishanelerde olan Gezi Direnişi Tutsakları olarak söylüyoruz ki, bizleri buraya tıkmakla yıldıramazsınız.!

31 Mayıstan beri meydanlarda sokaklarda sürdürdüğümüz direnişi şimdi bizleri yıldırmak için tıktığız hapishanelerde, hücrelerde tüm canlılığımız ve inancımızla devam ettiriyoruz.

Gün gün, sokak sokak, barikat barikat direnen halkımızdan aldığımız güçle buradan da haykırmaya devam ediyoruz:

          Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

          Her yer taksim her yer direniş!

          Direniş şehitleri ölümsüzdür!

 

 

Vedat Yener

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi / Buca- İzmir

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu