Manşet

Kartal/Hürriyet Mahallesi’nde Evlerin İşaretlenmesine Tepki

Kartal Hürriyet Mahallesi’nde 22 Ağustos gecesi 14 Alevi ailenin evinin ve Velibaba Cemevi’nin işaretlenmesi, mahallede gerçekleştirilen basın açıklaması ile protesto edildi.

23 Ağustos günü saat 19.00’da Sivas Yıldızeli Yağlıdere Köy Derneği önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına mahallede bulunan her yöreden dernek ve aralarında Partizan’ın da bulunduğu birçok siyasi kurum ve demokratik kitle örgütü destek verdi.

Sivas Yıldızeli Yağlıdere Köyü Derneği Başkanı’nın konuşması ve katılan kurumların isimlerinin okunmasının ardından, ortak basın açıklaması Hürriyet Mahallesi Geliştirme, Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı tarafından yapıldı.

Basın açıklamasında Hürriyet Mahallesi’nde Alevi, Sünni, Türk, Kürt her yöreden ve kökenden halkın yıllardır kardeşçe yaşadığı, evlerin işaretlenmesinin korku ve tedirginlik yaratmaya dönük olduğu ve bu saldırının tüm mahalle sakinlerine yapılmış bir saldırı olduğu beliritildi. Devletin acilen bu işin sorumlularını bulup cezalandırması gerektiğine değinilen açıklamada, mahalle halkının dostluk ve komşuluklarını bozmaya çalışanların kaybedeceği, dostluk ve kardeşliğin kazanacağı vurgulandı. “Yaşasın Halkların Kardeşliği” şiarı ile son bulan basın açıklaması esnasında kitle tarafından “Faşizme Karşı Omuz Omuza” ve “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı. Üçyüze yakın kişinin katılım gösterdiği ortak basın açıklamasına Kastamonu, Kars, Giresun, Erzurum, Sivas, Tokat, Samsun, Ardahan, Artvin, Sakarya, Dersim, Çorum gibi her yöreden derneğin ve cami derneklerinin imzacı olması, yapılan kışkırtmalara karşı mahalle halkının birlikteliği açısından önemli bir mesaj içeriyordu. Basın açıklamasının sonunda ayrıca PSAKD Kartal Şubesi’nin 24 Ağustos Cuma günü saat 19.30’da Kartal Meydanı’nda aynı olayla ilgili yapacağı basın açıklamasına çağrı yapıldı.

Basın açıklamasının ardından evleri işaretlenen bazı aileler ile sohbet gerçekleştirerek yaşananlara dair bilgi almaya çalıştık. Herhangi bir görgü tanığının olmadığı olayda işaretlemelerin yapıldığı civardaki bir marketin güvenlik kamerasının aşağı çevirilerek görüntü almasının engellendiği beliritiliyor. Evlerin işaretlenmesinin daha önce başka illerde yapılan işaretlemelerin ve Alevilere yönelik saldırının bir parçası olduğu vurgulanırken, devletten ve polisten bağımsız olamayacağı üzerinde duruluyor. Birkaçı dışında evleri işaretlenenlerin çoğunlukla Yağlıdere köylüleri olmaları ve yarısının aynı soyisimden aileler olması evlerin özel olarak seçildiği yargısını güçlendiriyor. Mahallenin aynı zamanda “kentsel dönüşüm” bölgesi olması ve yıkım saldırısına karşı özelde Yağlıdere Köy Derneği ve Hürriyet Mahallesi Geliştirme, Güzelleştirme ve Koruma Derneği’nin örgütlenme çabaları, gerçekleştirilen saldırının yıkım saldırıları ile de paralel olduğunu gösteriyor.

(Kartal ÖG Okurları)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu