Güncel

Kartal’da Malatya protestosu

Kartal: Aralarında HDK’nin de bulunduğu Kartal Emek ve Demokrasi Platformu, dün (3 Ağustos) akşam düzenlediği bir eylemle Malatya’da Alevilere ve İstanbul Ayazağa ile Muğla Dalyan’da Kürt işçilere yönelik linç girişimlerini protesto etti.

Ahmet Şimşek Koleji önünde biraraya gelen kitle; “Malatya Sivas olmayacak” pankartı açarak sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

“Malatya Sivas olmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil devlet hesap verecek”, “Hepimiz Kürdüz, hepimiz Aleviyiz” vb. sloganlarla Kartal Meydanı’na gerçekleştirilen yürüyüş sırasında yoldan geçenler de alkışlarla eyleme destek verdi.

Meydanda kite adına açıklamayı Avukat Osman Zeki Erdoğan yaptı. “Bir taraftan devasa camiiler yaptırma yarışı başlatılmışken, diğer tarafta Alevi yurttaşlarımız ayrımcılığa tabi tutuluyor” diyen Erdoğan, Diyanet Başkanlığı’nın Alevilik üzerine “fetva” mahiyetinde açıklamalar yaparak, inançları kendi kalıplarına sokmaya çalıştıklarına dikkat çekerek, “Malatya Sürgü’de görüldüğü gibi, Alevilere yönelik yeni katliam provalarının yapılması karşısında AKP hükümetinin tutumu olası katliamlara cesaret verici mahiyettedir” dedi.

Kürt işçilerin, faşist ve ırkçı çeteler tarafından hedefe konulması, işkenceci ve tecavüzcü polis şeflerinin terfi ettirilmesi AKP hükümetinin baskı, şiddet ve işkenceyi meşrulaştırmaya yönelik politik yaklaşımı olarak değerlendirilmektedir” diyen Erdoğan, tüm bu olaylar karşısında mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

 

Resimler için tıklayınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu