Manşet

Kardelen Tekstil işçileri alacakları için atölyeyi işgal etti

Kartal: Aylardır maaşlarını alamayan Kardelen Tekstil işçileri 20 Eylül günü Sarıgazi’de bulunan atölyeyi işgal ederek gasp edilen haklarını istedi.

25 Haziran günü 180 kişinin çalıştığı tekstil atölyesi, satış yaptığı firma (Zara Tekstil’e taşeron çalışıyor) alımı durdurduğu gerekçesiyle patron tarafından kapatıldı.  “Bekleyin geri alacağım, paranızı vereceğim” şeklinde konuşan patron Eylül ayı başında 20 işçiyi çağırarak 15 gün daha çalıştırıyor. Patron, Eylül ayında çalıştırdığı da dâhil işçilerin maaşlarını ödemeden ortadan kayboluyor. 19 Eylül akşamı ise iş yerine gelerek fleto makinası gibi en yüksek fiyattaki makinaları fabrikadan kaçırıyor. İşçiler bu durum üzerine fabrika binasına gelerek, atöyeyi işgal ediyor ve haklarını istiyorlar.

 

Patronlardan icra oyunu 

Tekstil atölyesinde görüştüğümüz işçiler, Kardelen Tekstil patronu Taner Alkaşı ile Genç Tekstil sahibi Kemal Genç’in eskiden ortak olduklarını ve beraber iş yaptıklarını, bugün Alkaşı’nın borcu nedeniyle Kemal Genç’in icraya vermiş olduğunu ve fabrikada kalan malların icra edilmeye çalışıldığını belirtiyor. Atölyeye gelen icra memurlarını içeri almadıklarını ve haklarını almakta kararlı olduklarını belirten işçiler, olayı iki ortak arasında danışıklı dövüş olarak değerlendiriyor. İki şirket arasındaki icralık durumun yine patronlara kazandırdığını belirten işçiler, böylece alacaklarını da ödemeden patronların makinelerin parasını almak istedikleri belirtiliyor. Konuştuğumuz işçiler tekstil şirketinin yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösterdiğini söyleyere, şirketin bu 10 yıl içerisinde sürekli isim değiştirdiğini, her 6’ayda bir işçileri giriş-çıkış yapmış gösterdiğini ve maaşlarının altında asgari ücretten sigortalarını yatırdığını belirtti. Ayrıca tekstilde uzun yıllar kaçak olarak işçi çalıştırıldığını da belirten işçiler, denetim öncesi patronun herkesi teker teker odalara çekerek “8-17 çalışıyoruz” şeklinde beyan vermelerini istediğini anlatıyor.

 

Direnişçi Kazova işçilerinden destek

Atölyeyi işgal eden işçilere direnişçi Kazova Tekstil işçileri de desteğe geldi. Yaklaşık 200 gündür direnişte olan Kazova işçileri, direniş deneyimlerini paylaştıkları işçilere birlikte hareket etmelerinin öneminden bahsetti. Kendilerinin direndikleri fabrikada üretime başladıklarını belirten Kazova işçileri benzeri yöntemlerle direnişe geçebileceklerini vurguladı ve Kardelen Tekstil işçileriyle dayanışma içerisinde olacaklarını belirttiler.

Gece saatlerinde ise atölye önüne çok sayıda polis ekibi gelerek işçilere atölyeden çıkmaları yönünde konuşmalar yaptı. İşgalin yasadışı olduğunu söyleyen polislere işçiler, “Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz, yasadışı iş yapan patrondur. Onu buraya getirin” şeklinde yanıt verdiler. Gece saatlerinde ise bir takım işçi, patrondan şikayetçi olmak için karakola giderken, bir kısım işçide atölyede bekleyişlerini sürdürdü.

[widgetkit id=331]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu