Kadın

Kadınlar müjde değil, haklarını istiyor!

İstanbul: Kadın Emeği Platformu, bu gün saat 12.30’da İstanbul Ticaret Odası’nın önünde “Güvenceli iş güvenli çalışma” sloganıyla açıklama yaptı.

Kadın Emeği Platformu Kadın İstihdam Yasa Tasarısının kadınlara değil sermayeye müjde olduğunu duyurma yönünde yaptığı çalışmaların bir devamı olarak bugün İTO önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ucuz iş gücü sağlamaya yönelik yeni nüfus politikalarının kadın bedeni ve emeği üzerinden şekilleneceği cetçiğimiz zamanlarda 3 çocuk tartışması ve hemen ardından kürtaja yasağının uygulanmaya çalışılmasından belli olmuştu.

Açıklamayı okuyan sinem Çetinkaya, “Kadın istihdamı paketi diye sunulan ama kadın emeği sömürüsüne dayanan; kadını düzenli, güvenceli işler yerine, anneliğe ve ev kadınlığına hapseden; kısmi zamanlı düşük ücretli sermaye çalışanı yapan bu pakete esastan itirazımız var” dedi.

Kadın İstihdam Paketinin 2011 de açıklanan Ulusal İstihdam Strateji Belgesinin tamamlayıcısı olarak sunulduğunu ifade eden Çetinkaya, düzenlemenin zaman ve içerik olarak esnek, kısmi, keyfi çalışma kurallarına tabi olacak daha ucuz ve daha güvencesiz işçi ihtiyacını karşılayacak bir düzenleme olacağını belirtti.

Taleplerin dile getirildiği basın açıklamasında son olarak; amacın gerçekten istihdam kadın- erkek eşitliğini sağlamak ise, kadın ve erkek emekçilerce hiçbir biçimde kabul edilmeyecek bu düzenlemelerin çöpe atılması ve erkek egemenliğini koruyan, güçlendiren tüm düzenlemelerden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu