Kadın

Kadın Sığınakları Kurultayı gerçekleşti

 

İzmir: 15. Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı “Cinsiyetçi Sosyal Politikalar” gündemi ile 19 kadın örgütün katılımıyla bir araya geldi. Kurultay, İzmir’in Özdere ilçesinde toplanan kurultay İzmir Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde gerçekleştirildi.

Kurultayın ana bileşenleri tarafından açılışta gerçekleştirilen basın açıklamasında “Kadın cinayetlerinin gerisinde kadınların koruma talebi karşısında resmi kurumların bir türlü harekete geçememesi, yasal düzenlemelerin uygulanması konusunda kararlılık gösterilmemesi bulunuyor. Sığınak açılması yetmez, sığınaklarda kalan kadın ve çocukların güçlendirilmesi ve şiddetsiz bir yaşama geçmeleri hedeflenmeli. Kadınlar ‘hayırseverlik’ değil, devletin kadına karşı şiddetle mücadeledeki sorumluluklarını yerine getirmesini beliyor” denildi.

Kurultayda çeşitli kadın örgütlerinin sunumlarıyla devletin uygulamış olduğu cinsiyetçi politikalar üzerine tartışmalar sürdürüldü. Tartışmalarda erkek egemen sistem tarafından kadına yönelik baskı ve şiddetin her geçen gün artarak devam ettiğine ve bir yandan da AKP hükümeti bugün kendi politikalarıyla kadına yönelik baskı ve şiddet unsurlarının zeminini oluşturduğuna, çeşitli yasalar çıkarılarak kadının bedeni, kimliği üzerinden bir denetim oluşturulduğuna dikkat çekildi.

Devam eden sunum ve tartışmalarda devletin kadınlara yönelik uygulamış olduğu kürtaj politikası, baskı ve şiddetle birlikte gerçekleştirdiği asimilasyon politikalarına dikkat çekilerek, bununla birlikte yine devletin özgürlük mücadelesi yürüten kadınlara tahammülsüzlüğüne operasyon ve tutuklamalarla devam ettiği ifade edildi.

Kurultay daha sonra atölye çalışmalarıyla devam etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu