Güncel

(Video) Kadıköy’de iki gündür polis terörü devam ediyor

Kartal: Ahmet atakan’ın katledilmesinin ardından b,nlerin sokağa döküldüğü bir güç oldu 10 Eylül. Taksim Dayanışmasının çağrısı ile İstanbul semtlerinden Taksim’e binler Ahmet’in Hesabı sorulacak sloganlarını atarak  saat 19.00’da Taksim’de olmak için sokaklara döküldü. Sokağa dökülen bir bölge de Kadköy’dü. Saat 19.00’da Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen binlerce kişi “Ahmet’in Katili AKP’nin polisi”, Ahmet Atakan ölümsüzdür” yazılı pankart açarak Kadıköy Rıhtımına doğru yürüyüşe geçti. Binlerce kişinin katıldığı eyleme bölge haklıda alkışları ile destek verince kitle hep beraber “ger, gel, gel” şeklinde eyleme katılım çağrısı yaptı. Eylemde “Ahmet’in hesabı sorulacak”, “Diren Antakya Kadıköy seninle”, “ Kadıköy uyuma Ahmet’i vurdular sloganlarını attı. Eylemde ayrıca  “Elbet bir bildikleri vardır bu çocukların kolay değil yoksa genç yaşta ölmek” yazılı dövizler de dikkat çekti.

Kaptan bizi Taksime Götür

Kadıköy Rıhtım’a gelindiğinde ise kitle hep beraber “Kaptan bizi Taksim’e götür” şeklinde slogan attı. Kitle tarafından işgal edilen vapur sloganlar eşliğinde direniş meydanına doğru harekete geçti. Sefer boyunca sloganların atıldığı eylem Karaköy’de diğer seferin gelene kadar durdu. Diğer seferin gelmesi ile beraber kitle eyleme devam etti. Karaköy’deki meyhanelerdeki insanların eyleme destek vermesi ile birlikte kitle “Şerefine Tayyip” sloganlarını attı. Meyhanelerdekiler ise rakı kadehlerini kaldırarak eyleme destek verdi.

Burada Karaköy Tramvay yolunu bir süre kapatan kitle daha sonra Bankalar caddesinden geçerek Şişhane Durağı’na doğru yürüyüşe geçti. Gür sloganların atıldığı yürüyüşte kitle Şişhane’ye geldiğinde burada polis barikatı ile karşı karşıya geldi. Polisin saldırısını beklemeden havai fişek ve soda şişeleri ile direnişe geçen kitle bir süre burada çatıştı. Polisin gaz bombası kullandığı saldırıda binlerce kişi ara sokaklara geçerek İstiklal Caddesindeki direnişe katıldı.

Kadıköy’de Polis Terörü durmuyor

Aylardır Kadıköy’de yapılan eylemlere polisin herhangi bir saldırısı söz konusu değildi. Ancak Ahmet Atakan’ın katledilmesinin ardından saldırılarda beraberinde geldi. Kadıköy Altıyol’da toplanan Yoğurtçu Park forumu, demokratik kitle örgütleri sloganlarla yolu trafiğe kapattı. “Kadıköy uyuma Ahmet’i vurdular”, “Diren Antakya Kadıköy seninle”, “ Ahmet’in Hesabı sorulacak” sloganlarının atıldığı eylem Ahmet Atakan yazılı bir de pankart açıldı. Eylemde ayrıca önceki gün gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi. Gözaltı saldırılarını protesto etmek isteyen kitle AK Parti ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polis barikatı ile karşılaşan kitle barikatlar kurarak direnişe geçti. Polisin yoğun biber gazı ve tazyikli su saldırısına kitle taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Kadıköy halkının evlerinin kapılarını açtığı ve eyleme destek amaçlı yollara su şişeleri limon sargı bezi attı gözlerden kaçmadı. Çatışmaların olduğu sırada bölge halkı tencere ve tavalarına curarak balkonlardan alkışlayarak eyleme destek verdi. Destek karşısında polis balkonlarda bulunan halka plastik mermi ile saldırdı. Saldırılarda birçok kişi yaralanırken aldığımız bilgiye göre 31 kişi gözaltına alınarak Rıhtım Polis karakoluna götürüldü. Gözalaltıların ardından bölgeye gelen avukatlar herhangi bir gerekçe gösterilmeden karakola alınmadılar.

Polisin eyleme saldırmasının ardından çatışmalar Moda ve Bahriye’de de devam etti. Buralara barikat kuran kitle burada direnişe geçti. Burada direnişi yaklaşık bir saat devam ettiren kitle polisin yoğun bber gazı ve plastik mermisine maruz kaldı. Bahriye’de ara sokaklara dağılan kitle burada sivil polisler tarafından pusuya düşürüldü. Polisin ara sokaklarda yakaladığı kişilere tekme tokat saldırması, yerlerde sürüklenmesi gözlerden kaçmadı. Ayrıca Halitağa Caddesi’nde elleri sopalı faşistlerde insan avına çıktı. 

Polisin saldırısı ile birlikte dağılan kitle apartman kapılarından içeri geçerek saldırıdan kurtulmaya çalışılırken Süreyyapaşa Operası’na giren kitle burada polislerin saldırınsa uğradı. Operada polis tarafından itilerek merdivenlerden yuvarlanan bir kadının kaburgaları kırılırken burnuna gaz fişeği atılan başka bir kadının da burnu ve elmacık kemiği kırıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile görüşme yapan kitle temsilcileri saldırıların neden durmadığını arayıp emniyeti arayıp aramadıklarını sordular. Öztürk ise iki kez emniyeti müdürlüğünü aradığını ve Kadıköy’deki polislerin İçişleri bakanlığın tarafından Ankara’dan gönderilen bir birim olduğunu ve talimatları sadece bakanlıktan aldıkları” bilgisini aldığını iddia etti.  Çatışmalar gece saat 05.00’a kadar devam etti.

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=dSgBXUoAeY8&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu