DünyaKadın

Kadın Örgütleri: Afitap Demir yalnız değildir!

SKB, Zora, ADKH ve Yeni Kadın, yayınladıkları ortak açıklamayla Alman devletinin sınır dışı ettiği Afitap Demir ile dayanışmaya çağırdı

Siyasi mülteci Afitap Demir, 1 Mart günü tutulduğu Darmstadt “yurtdışı edilme merkezi”nden Türkiye’de zorla sınır dışı edildi. Konuya ilişkin ortak açıklama yayınlayan, Sosyalist Kadınlar Birliği, Zora, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi ve Yeni Kadın, Afitap Demir’in sınır dışı edilmesini protesto etti.

Açıklamada Alman devletinin kadına yönelik şiddete karşı tutumunun bir kez daha ortaya çıktığı ifade edilerek Afitap Demir’in sınır dışı edilmesine dair bilgiler verildi:

“Darmstadt ‘yurtdışı edilme merkezi’ hapishanesinde tutulan Afitap Demir’in 1 Mart akşamı elinden telefonu alındı, elleri kelepçelendi, gözleri kapatıldı, işkence edilerek aynı gece Frankfurt havalimanından zorla uçağa bindirilerek Türkiye’ye İstanbul’a sınır dışı edildi. Afitap’ın avukatı, ailesi defalarca devlet yetkililerine, milletvekillerine, ilgili bir çok insan hakları kurumlarına başvurmasına, göçmen kurumları, kadın örgütleri hapishane önünde protesto eylemleri yapmasına rağmen Alman Aile Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi burjuva tüm yetkililer kadından, Afitap’tan, kadın özgürlük mücadelesinden adeta öç alıyor.”

Afitap Demir ile dayanışma çağrısı yapıyoruz

Afitap Demir’in politik nedenlerle TC’den göç etmek zorunda kaldığı vurgulanarak “Afitap Demir politik nedenlerle Türkiye’den göç ederek 35 yılını Almanya’da geçiren emekçi bir kadındı. Biri engelli olmak üzere 5 çocuğuna sevgiyle baktı. Çocuklarını eğitimli gençler olarak topluma kazandırmayı bildi” denildi. Demir’in erkek şiddetine karşı özsavunma yapan bir kadın olduğu da ifade edilerek şunlar söylendi:
“Afitap Demir cesur bir kadındı. Ayrıldığı eşi tarafından yıllarca şiddete maruz kaldığında, kendisini savundu ve özsavunma eylemi yaptı. Erkeğin şiddetine karşı boyun eğmedi. Yaşamını çekilmez hale getiren erkeğe karşı iki ayrı özsavunma girişiminden toplam 7 yıl hapis yatmayı bildi. Alman devleti erkeği değil, Afitap’ın özsavunma eylemini kriminalize etti. Kadına yönelik şiddet karşısında erkeği korudu, burjuva, erkek adalet klasik rolünü oynayarak, egemen erkek-devlet olduğunu ortaya koydu. Alman devleti, 2016 yılında tahliye olan Afitap’ı belli dönemler yurtdışı etmek istediğinde başarılı olamadı. 2017, 2018 yıllarında zorla Türkiye’ye gönderme denemeleri karşısında Afitap her defasında direndi. En son 17 gün önce evi basılarak alındığında Afitap yine direnmişti. Ancak ataerkil Alman devleti zalime, zulme karşı sınıf kiniyle geçmişten bugüne direnenlere nasıl ki tahammülsüzce saldırdıysa, bugün de erkeğin şiddetine karşı direnen kadına karşı tahammülsüzdü.”
“Afitap’ın geri gönderilmesine, sınır dışı edilmesine biz kadın örgütleri öfkeliyiz, isyandayız!” denilen ortak açıklama şu şekilde sonlandırıldı:
“Uluslararası sözleşmeler, İstanbul Sözleşmesi gibi sözleşmelere dayanarak Afitap’ın gönderilmesinin hukuksuzluk ve adaletsizlik olduğunu söylüyoruz. Almanya’ya geri gönderilmesi için Türkiye’den hukuksal dayanışmanın, kadın dayanışmasının gösterilmesi, kadın özgürlük mücadelesi bileşenlerine Afitap Demir ile dayanışma çağrısı yapıyoruz. Afitap Demir’in Almanya’ya çocuklarının, sevdiklerinin yanına geri gönderilmesi için ilerici, antifaşist, tüm partileri, kadın örgütlerini duyarlılığa ve dayanışmaya çağırıyoruz.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu